Narsist Bir Erkekle Nasıl Baş Edilir? | Terapi Evreni
Narsist Bir Erkekle Nasıl Baş Edilir?

Narsist insan dediğimizde akıllara ilk erkekler geliyor, neden?
Çünkü yapılan araştırmalar da, bu problemin %75’inin erkeklerde görüldüğünü gösteriyor. Narsist kadın yok mu? Elbette var fakat bu yazıda narsist erkelerden ve narsist bir erkekle yaşamak zorunda olan kadınların yaşadıklarından bahsedeceğiz.

Öncelikle narsist bir erkekle beraberseniz ve eğer geri dönüş şansınız hala  varsa en doğrusu bir an önce o yoldan dönmek olacaktır. Eğer geri dönüş mümkün değil ve var olan şartlara katlanmak durumundaysanız bu yazı tam da sizin için yazılmış demektir!

Narsistlik Nedir?

Narsist kimseler son derece ben merkezci yani bencildir. Fakat bu kendilerine duyduğu hayranlıktan değil; insanların ona duyduğu hayranlığı kaybetmesinden duyduğu korkudan kaynaklıdır. Bu kişilerin en büyük amacı sizi kendisine hayran bırakmak, sizi ele geçirmek ve daha sonra da çizdiği sınırlar içerisinde sizi kendisine bağımlı yapmaktır.
 Aslında narsist erkeğin özgüveni yoktur. Yaralıdır, kendi değersizlik duygusu çok  yüksektir ve bu yüzden kaybetmekten çok korkar. Fakat davranışı hiç korkmuyormuş gibidir. Mücadele etmenin zor olma sebebi de açık olmamalarıdır.

Peki, neden her defasında kendinizi yine onun yanında buluyorsunuz ?
Nasıl aşık oldunuz?
Neden aşık oldunuz?
Nasıl bu kadar bağlandınız?

Narsist kişi çok iyi bir gözlemcidir ve sizin ayaklarınızı yerden kesmeyi çok iyi bilir. Sizi önce dünyanın en şanslı kadını gibi hissettirir ve ona kapılmamak neredeyse imkansızdır. Sizin açlıklarınızı, boşluklarınızı çok iyi bilir ve doldurur. Sizin adınıza pek çok iş halleder. İçinizdeki çocuğun neye ihtiyacı olduğunu çok doğru tespit eder. Ayaklarınızı yerden keser ve siz bir bakarsınız ki ona aşık olmuşsunuz. Sürprizlerle dolu olması ve sizi bu kadar iyi hissettirmesi sizi ona aşık eder. Bir süre sonra tutarsızlıklar başlar ve sizi eleştirir. Siz ona hak verir ve kendinizde suçu arasınız çünkü size göre  o sizi çok seviyordur ve sizi eleştiriyorsa kesin haklıdır(!). O çok iyi bir insan ama öfke sorunu var aşarsa çok iyi olacak der; ya da o çok iyi bir insan ama ben hatalar yapıp onu kızdırıyorum eğer kızdırmaz ve daha az hata yaparsam çok mutlu olabiliriz dersiniz. Kendinizi mutlaka bu ikisinden birine inandırır daha da parmak ucunda yürümeye devam edersiniz , o ise git gide size daha da öfkelenir ve kızgındır.


Asla haklı olamazsınız ve duygusal olarak ona asla yakın kalamazsınız. Sizi aldatmıştır ve siz ona bunu söylediğinizde size söylemediği laf kalmaz. Aldatılmış olan siz olmanıza rağmen sizi psikolojik olarak yerden yere vurur ve bu aldatmanın suçlusu kesin sizsinizdir.1 hafta sonra elinde çiçeklerle gelse bile asla size haklısın demez ve gerçek pişmanlık hissetmez. Fakat size yaşattığı o üç-beş mutlu anın bedeli ne yazık ki çok büyüktür.

Eğer bir narsistle beraberseniz ve ayrılma şansınız yok ise öncelikle bu ilişkiyi kendi içinde en iyi şekle sokabilmek için kabul etmeniz gereken bazı şeyler vardır.
Hayal ettiğiniz mutluluk, özür, haklılık size hiçbir zaman gelmeyecektir. Ne olursa olsun sizi eleştirmek için an kollayacaktır. Kalbinize her fırsatta bıçak saplatır. Unutmayın ki temelinizdeki karşılanmamış ihtiyaçlarınızı yani sizin bam tellerinizin yerini çok iyi biliyorlar. Zaman zaman özgür hissetmenizi sağlasalar da bu kişiler sizin etrafınıza bir çizgi çizdi ve onsuz yapamayacağınıza inandırdı bir kez. Sizin sahip olduğunuz ekonomik güçle ya da sosyal güçle hiç alakası olmaksızın ona bağımlı olur ve onu bırakmamak için kendinize sebepler bulursunuz. Ünlü de olsanız, ekonomik düzeyiniz yerinde de olsa, eğitim seviyeniz en üstlerde de olsa ne yazık ki aynı şekilde davranırsınız. Çünkü bu sahip olduklarınız sizin dış cepheniz ve hayatınızdaki narsist sizin içinizdeki çocuğu çözdü ve ruhunuzun ihtiyaçlarınızı biliyor.

Ne Tür Kadınlar Narsist Erkeklerle Beraber Olur?

Sizin de yetersizlik duygunuz fazladır, duygusal yoksunluk şemanız aktiftir, kusurluluk şemanız vardır ve hep onay almak ya da taktir edilmek çok önemlidir. Dikkat edin bu hikayeyi hep yaşadınız. Öğretmeninizde, babanızda, annenizde, aile büyüklerinizde, sosyal çevrenizde hep sevilmek istediniz. Boşanma suretiyle bu tür kişilerden kurtulursanız hayatınıza girecek kişi yine benzer özelliklere sahip olacaktır.
Bu sebeple sizin şunu bırakmanız gerekmektedir; laf anlatmak.
Size ne derse desin narsist bir erkeği ikna etmemelisiniz. Çünkü edemezsiniz. Artık bunu öğrenin; o sizi anlamayacak. Bu durumda ne yapılacağını düşünüyorsanız cevap basittir. Anlatmayacaksınız.
Evet haklıyken bile susmak çok zor ve yorucu ama eşiniz bir narsist ise, sizi kimseye karşı savunmaz ve haklılığınızı kabul etmez.
Bu noktada şiddetle, öfkeyle, nefretle, hakaretle durumunuzu daha da kronikleştirdiğinizi unutmayın. Böyle bir erkeğin karşısında sinir krizi geçirirseniz onu daha da keyiflendirirsiniz. Onun amacı zaten size kontrolü kaybettirmek. Ondan onay beklemeden duygularınıza hakim olun.

Siz sevgi dolu, şefkat dolu ve güvenli bir ortam yaratın; o saklandığı yerden zaten çıkacaktır. Sabırla beklemelisiniz eğer kopamıyor ve bu ilişkiyi yürütmek istiyorsanız. Verdikleri şeyler sizi bağlıyor ve bu ilişkiyi bitiremiyorsanız verdiklerini alın fakat vermedikleri için onu suçlamayın. En önemlisi ise vermedikleri ile kendinizi ilişkilendirmeyin. Genel olarak insanların size verebildikleri sizin kapasitenizle değil onun verebilme kapasitesiyle alakalıdır.
 

Eğer ayrılmanın bedelleri daha ağır olacaksa, bu vereceğiniz mücadele o kişi için değil sizin için olacaktır. Bu şekilde aslında siz de iyileşecek olduğunuza lütfen inanın. Eğer partnerler birbirlerine güvenlikli bir liman olmayı başarırsa bu ilişki de yürür fakat sabır faktörü çok önemlidir.
Unutmayın; artık siz artık büyüdünüz ve küçük bir çocuk değilsiniz; aldığınız kararların birileri tarafından beğenilmesine gerek yok. Kimse seçtiğiniz ortamı, kıyafeti, yaptığınız yemeği beğenmese bile asıl mevzu sizin beğenmiş olmanızdır ve gerisi teferruattır.
 


Psikolog
Yazar
Psikolog Selen
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul