Nasıl Değişirim? Dönüşmek İster Misiniz? | Terapi Evreni
Nasıl Değişirim? Dönüşmek İster Misiniz?

Öncelikle sürekli iyi hissetme ihtiyacınızı değiştirin. Bizler bazen bazı alışkanlıklarımızı değiştirmek isterken kötü hissedebiliriz. Bugün yaşadığımız bir olayı daha detaylı anlamak için geçmişimize gidip o olayın duygusunda kalmamız gerekebilir. Fakat sizin sürekli iyi hissetme ihtiyacınız varsa, siz sürekli mutlu olmayı arıyorsanız bu istek değişim sürecinizi yavaşlatabilir hatta durdurabilir. Kötü hissetmeden iyi hissetmek gerçekçi ve bütüncül değildir. Hayatta kötü duygularla temas ederseniz o duyguları çözme manevraları geliştirebilirsiniz. Unutmayalım ki; içine girmediğimiz duygudan da temas etmediğimiz durumdan da çıkamayız. Bu nedenle eğer sürekli iyi hissetme ihtiyacınız varsa bunun üzerine gidin ve  bu ihtiyacınızı oturttuğunuz temeli bozun. İyi hissetmek de kötü hissetmek de size ait duygular ve onlarla baş başa kalmaktan korkmayın.
 

Kötü duygulardan ayrışın. Psikolojide yansıtmalı özdeşim dediğimiz bir savunma mekanizması vardır ve bu mekanizmayı kullanan kişiler kendisini kötü hissettiğinde sadece  karşı tarafa aynısını hissettirdiğinde rahatlar. Bir nevi halk arasında ‘nispet yapmak, kısasa kısas ‘ gibidir. Kişi böylece rahatlar ve kötü duyguyu kendisinden transfer etmiş olur. Örneğin kendisini beğenmeyen biri sizi sürekli çirkin hissettirecek eylemlerde ve söylemlerde bulunarak kendi duygusunu size transfer etmeye çalışır ve bu şekilde kendisini rahatlatırken size kötü hissettirmiş olur. Çevrenizde muhakkak bunu yapan kişiler vardır. Eğer siz de bu şekilde sürekli birilerinin kötü duygularını emiyorsanız kendi kök duygularınızdan uzaklaşabilirsiniz. Bu duyguların onlara ait olduğunu ve sizin sadece farkında olmadan buna maruz kaldığınızı kendinize sık sık hatırlatmanız önemli bir dönüştürücü olabilir.

İkincil kazançlarınızı fark edin. İkincil kazanç yani sekonder kazanç kişinin şikayet ettiği yani kendisine iyi gelmediğinden yakınan durumun farkında olmadan ona kazanç sağladığını fark etmesi ve bu durumun ona iyi gelmesi nedeni ile sürdürme eğiliminde olmasıdır. Bu nedenle kurban rolünden çıkamayan çık kişi vardır. Birilerine dert yanmaktan o kadar ilgi görmüş ve dikkat çekmiştir ki bu ona iyi gelmiştir ve bir süre sonra sürekli mağdur rolü oynamak kişinin artık o yaşanan baştaki negatif durum sonrası ikincil kazancı olmuştur. Bunu fark etmek ve kendinizdeki ikincil kazançları değiştirmek değişim yolunuzdaki bir diğer adımdır. Kişiler bazen bunu fark etmez .Bir taraftan sorunu çözmeye çalışırken bir taraftan da çözmek için adım atmama ihtiyacı oluşturur.

Bireysel destek almayı bilin. Bazen bir yazının, videonun, meditasyonun hayatınızda ne kadar değiştirici bir rolü olduğunu farkındayım. Burada önemli olan bu bilgileri hayatınızda kalıcı olarak kullanmaktır. Eğer bunu kalıcı hale getirmek isterseniz bir uzmandan destek almalısınız. Tüm bildiklerinizi kendinize uyarlamanız için neleri değiştirmelisiniz?
Unutmayın her insan bambaşka bir hikayedir ve biriciktir.
Değişim ve dönüşüm yolculuğu için siz de kendinize yatırım yapın ve adım atın.

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Selen
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul