Neden Kıymetiniz Bilinmedi? | Terapi Evreni
Neden Kıymetiniz Bilinmedi?

Siz de zaman zaman sanki hak ettiğiniz yerde değilmiş gibi hissediyor musunuz?
Şans sizden başka herkes gülmüş gibi düşünüyor musunuz? O halde sizde bahtsız bedeviler kulübü üyesi olabilirsiniz.


‘Kıymetimi bilmedi’
‘Kıymetim bilinmedi’ kalıp cümleleri gerek ilişkilerde gerek ise iş dünyasında sık sık duyduğumuz cümlelerdir. Doğrusu bu hassas cümlenin en çok zarar verdiği taraf şüphesiz ki kıymeti bilinmeyen taraftır. Kıymetinin bilinmediğini düşünen bir insan kimsenin onu anlamadığını düşünebilir veya değersizlik duygusu hissedebilir. Yoğun bir şekilde yaşanan bu değersizlik duygusu ise kişiyi zamanla depresyona sürükleyebilir.

Peki, bazı insanlar sizin kıymetinizi neden bilmezler?

Bunun ilk sebebi, bunu size hissettiren kişiye çok fazla verici olmanız ve fazla fedakarca davranmanızdır. Yani, bu kişiler sizin kıymetli olduğunu düşündüğünüz davranışlarınızı görmeye ve sonsuza kadar sizin sınırsız imkanlarınızdan faydalanacağına o kadar inanmışlardı ki bu durum onların için kıymet bilinecek bir meziyet olmaktan çıkmış sıradan bir davranış olmuştur. Dahası bu durumun kendilerine özel sağlandığını değil sizin karakter özelliğinizden dolayı herkese bu şekilde özel davrandığınızı düşündükleri için kıymetinizi bilmeleri gereken bir durum olduğunu görmezler bile.

Bir başka iyimser neden ise; o kişiye kendi güçsüz taraflarını hatırlatıyor olmanız. Yani bu kişiler zor günlerini sizinle geçirip iyi oldukları zaman sizi bırakır giderler. Bunu sadece kadın erkek ilişkilerinde değil; aile, kadın-erkek ve iş ilişkilerinde de görürüz. Bunun nedeni de o kişilere kendi kötü zamanlarını hatırlatıyor olmanız olabilir. Ne zaman size dönüp baksa kendisinin eski, güçsüz ve kötü zamanlarını hatırladığı için sizden uzaklaşıyor olabilir.

Diğer seçenek ise; aslında içten içe kendisini sizin ona verdiğiniz değere layık görmüyor olmasıdır. Örneğin şans oyunlarından çok iyi para kazanan insanlar en fazla bir yıl içinde eski maddi seviyelerine hatta daha bile kötüsüne geri dönerler. Bunun sebebi, kendileri gerçekten zengin biri gibi nasıl davranılır ya da gerçekten varlıklı biri gibi para nasıl yönetilir bilmezler. Bazen değer verdiğimiz insanlar içinde bu böyledir. Siz ona yüz birimlik değer verip fedakarlık yapsanız da o kişinin kendi gerçeklik algısı on birimlik bir değerdir. O yüzden ne yapar eder ,ilişkiyi bir şekilde sabote eder ve kendisini kendi gerçekliğine geri çeker.

Unutmayın ki;eğer siz kendinize değer vermiyorsanız bir başkasının size değer vermesi hiç adil değil.Diğer insanlardan beklediğiniz taktiri mutlaka öncelikle siz kendinize vermelisiniz.
Kendinizi kıymetli hissetmek için sürekli birilerinden onay beklemek sizi sadece mutsuz eder. Kimsenin kıymetinizi bilmediği düşüncesi sizi sadece kurban psikolojisine sokar. Bizler bireysel olarak sadece kendimizden sorumluyuz ve  bu düşünceleri bir kenara bırakıp hayatımızı daha güçlü bir şekilde sürdürmekiçin çabalarsak o zaman bu tutum bizleri ileriye taşır.


 


Psikolog
Yazar
Psikolog Selen
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul