Neden Psikolojik Destek Almamız Gerekiyor? | Terapi Evreni
Neden Psikolojik Destek Almamız Gerekiyor?

Bireyler sadece psikolojik olarak sorunları, sıkıntıları olduğunda psikolojik destek almamalıdır. Bireyin kendi içine çözemediği ya da işin için çıkamadığı, sıkıştığı durumlar olabilir veya yaşadığı olumlu-olumsuz durumları anlatacağı, paylaşacağı ve dertleşeceği ailesinde ya da çevresinde biri olmayabilir. Bu durumda da psikolojik destek alabilir. Kendini ve yaşadıklarını anlatabilir, rahatlayabilir ve içerisinde bulunduğu karmaşık ya da sıkıntılı süreci atlatmak için psikoloğunun kendisini keşfetmesine yönelik yapacağı görüşmeler sonucunda birey kendini daha iyi tanıyabilir böylece kendisine iyi gelecek yolu keşfeder.

Bireyler sadece patolojik rahatsızlıkları olduğunda psikolojik destek almamalıdır. Örneğin ailesinde psikolojik bir rahatsızlık olan ama kendisinde herhangi bir psikolojik rahatsızlık olmayan ama kendisini daha iyi hissetmek ve keşfetmek amacıyla bireyler psikolojik destek alabilirler.

Eğer bireyin düşünce, durum ya da davranışlarında bir bozulma söz konusuysa ve bu duygu, durum ve düşünce bozuklukları bireye, çevresine, ailesine, işine ya da özel hayatına zarar veriyor ve olumsuz etkiliyorsa kesinlikle birey psikolojik destek almalıdır.

Yaşamış olduğumuz bir yas süreci, yoğun acı hissetmemiz, bir ayrılık süreci, iş, aile ya da sosyal hayatımızda bir çıkmazın içerisinde bulunmamız bu durumlar sonucunda neler yapacağımızı bilemediğimiz ve tek başımızda bunların üstesinden gelemediğimiz durumda psikolojik destek almak istememiz ve yaşadıklarımızı bir uzmanla paylaşmak istememiz çok doğru bir karardır.

Tam tersi olarak bunların dışında yaşamış olduğumuz bir olumlu olay, çok mutlu olduğumuz bir durum bunları da paylaşacağımız birinin olmasını istememizde çok doğaldır. Bireyler psikolojik destek aldıklarında psikoterapi seansları sonrasında kendilerinin farklı yönlerini de keşfetmeye başlar ve kendilerini daha çok tanırlar. Yaşadıkları olumlu ya da olumsuz durumlarla nasıl başa çıkacaklarını yönünde farkındalıkları artar. Psikolojik desteğe gerçekten ihtiyacı olan ya da konuşacak kimsesi olmayan konuşacak birine ihtiyacı olan ama çevresel etkenlerden dolayı psikolojik destek almayan ya da bu süreci erteleyen birçok birey var ama çevresel etkenlerden çok kendimizi düşünmemiz gerekiyor. Kendimizi düşünüp kendimize gereken özen ve değeri verirsek kendimizi keşfetme ve daha iyi tanıma sürecimiz olumlu yönde ilerler.

 

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul