Neden Tam Buğday Ekmeği? | Terapi Evreni
Neden Tam Buğday Ekmeği?

1 dilim tam buğday unundan yapılmış ekmekle, 1 dilim beyaz undan yapılmış ekmek hemen hemen aynı kaloride. Peki, biz diyetisyenler aynı kaloriyi içeren bu iki çeşit ekmek arasından sizlere neden tam buğday unundan yapılmış olanı öneriyoruz?

Posa, bağırsak florasının iyileşmesinde, kolon kanserinin önlenmesinde ve bağırsaktaki yararlı bakterilerin çoğalmasında oldukça etkili bir besindir. 1 insanın günlük alması gereken posa miktarı 25 gram olmakla birlikte maalesef bizler günlük yeteri kadar posa alamıyoruz.

İşte bu noktada tam buğday ekmeği bizlere yardım ediyor. 25 gramlık 1 ince dilim tam buğday ekmeği 7 gram posa içerirken aynı gramajda 1 ince dilim beyaz ekmek ise 2,7 gram posa içermektedir. Kısacası öğünlerimize beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği eklediğimizde bağırsak sağlığımıza güzel bir hareket sağlamış oluyoruz.

Tam buğday ekmeğinin posa alımımızı arttırmamıza yardımcı olmasının yanında bize sağladığı birkaç faydası bulunmaktadır. Bunlar;

·       Vücudumuz için gerekli B grubu vitaminleri almamızı sağlar.

·       İştah kontrolümüzde bizlere yardımcı olur.

·       Tokluk hissi sağlar.

·       Sindirim sorunlarına iyi gelir.

·       Kan şekerimizi dengelememizde bize yardımcı olur.

·       Diyabete yakalanma riskimizi düşürür.

Başta bağırsaklarımıza sonrasında bizlere iyi gelecek tam buğday ununu beyaz ekmek yerine tercih etme sebebimiz işte sizlere yukarıda bahsettiğim faydalarıdır. Sizlerde masanızda beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeğine yer vererek vücudunuz için sağlıklı bir hamle yapabilirsiniz.


 


Diyetisyen
Yazar
Diyetisyen Gizem Nur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü500.00 TL
  • Sesli450.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul