Okula Dönüş | Terapi Evreni
Okula Dönüş

Eylül aylarının başlamasıyla çocukların okula dönme zamanları başlar. Okula adaptasyon ilk zamanlar ebeveynlerin en çok zorlandığı konular arasındadır. Hem çocuk hem de ebeveyn için biraz zorlu bir süreçtir.

           

Neden çocuklar ilk günler okula gitmek istemez?

 

Üç ay gibi uzun bir süre tatilde olan çocuklar, oyundan ve ebeveynden ayrılmak istemezler. Çünkü bu süre zarfında çok fazla ebeveyni ile uzun süre birlikte zaman geçirir. Sınırların olmadığı, kendini zaman kavram oluşturmadığı ve en özgür olduğu zaman dilimini yaşadığı bir süreçtir. Ne erken kalkmak zorunda olduğu, ne sınırlı oyun zamanı olduğu,  ne de okuldaki kurallar veya sınırların olduğu bir yerdedir. Bu rahatlığı hiçbir çocuk bırakmaz istemez :)

 

Peki ebeveyn olarak ne yapabilirim?

-        Sabırlı olmalıyız. Çocuğumuz okula  gitmek istemese de bizim sabırlı ve sakin kalarak onu ikna etmeye çalışmalıyız.

-        Kızmak veya bağırmak gibi eylemlerde bulunmamalıyız. Onlarla daha sakin bir biçimde konuşarak ve anlatarak ilerlemelisiniz.

-        Empati kurmalıyız. Kimi zaman bizlerde ebeveynler olarak işe gitmek istemeyiz ve  bu çok normal bir davranıştır. Oyüzden onlarda okula gitmediğinde anlayışla karşılalıyız.

-        Sürdürülebilirlik politikası uygulamalıyız. Evet, kararlarımızın arkasında durmalıyız, bir gün okula gönderip ikinci gün göndermemezlik yapmamalıyız. Çocuklar çok akıllı varlıklardır ve ebeveynlerin açıklarını buldukları o anda, sınırları aşmak isterler. Bu yüzden, okula adaptasyon sürecinde pes etmeden, her gün aynı şeyleri tekrarlayacağınızı bildiğiniz halde  çocuklarımıza karşı aynı tutumu her gün sergilemeliyiz.

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Funda
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1400.00 TL
  • Sesli1400.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul