Ona Bağımlıyım | Terapi Evreni
Ona Bağımlıyım

İlişkide bağlılık,bağımlılık ve saplantılı olmak farklı dozlardır.İlişkide bağımlı olduğunuzu düşünüyorsanız öncelikle bir değerlendirme ile başlayalım.Bağlılık,çift olarak paralel düşünüp hareket edebilmeyi,sadık olmayı,birbiriniz için en uygun insanlar olduğunuzu düşünmeyi içerir ve sağlıklıdır.Fakat bazı ince çizgiler vardır ki sizi yavaş yavaş bağımlılığa sürükleyebilir.Birçok gözle görürülür farklılık ya da hata içerisinde ondan başkasıyla olamayacağınızı düşünmek,her kararınızın ona göre alınması,planlarınızın ona göre şekillenmesi ya da iptal olması,ruh halinizin küçük onun tutumuna ve sözüne bağlı olarak hızlı değişebilmesi çizginin aşıldığını düşündürür.

İlişkide bağımlı olan kişilerin ilk düşünmesi gereken bu bağımlı yapının kendilerinin ilişkiye getirdiği bir olgu olup olmadığıdır.Özellikle geçmiş ilişkiler referans alınarak kendinizi sorgulayabilirsiniz.Örneğin,ilişkileriniz hep terk edilme ya da aldatılma ile mi biter? Ya da bir ilişkiniz bittiğinde diğer ilişkiniz çok kısa süre içerisinde mi başlar? Değersizlik ve özgüvensizlik konusunda neler düşünürsünüz?Annenizin ve babanızın ilişkisinde bağımlı bir taraf var mı?

“Daha önce kendimden çok memnundum fakat bu ilişki beni bu hale getirdi” derseniz de bilmelisiniz ki sizde olmayan bir şemayı bir kişinin aktif etmesi çok olası değildir,bu yüzden burada mutlaka kendinizi de sorgulamalısınız.

Hırsızın Suçu

 Bir ilişki içerisinde kendinizi kaybetmiş olduğunuzun farkına varmış olabilir ya da terk edildiğinizde bir daha nefes alamayacak gibi de hissederek bağımlı bir kişi olduğunuzu düşünmeye başlamış olabilirsiniz.Bu durum biraz önce okuduğunuz bireysel nedenlerin dışında farklı bir nedenle daha ortaya çıkmış olabilir.İlişiki içinde kendisini kaybeden,onsuz yaşayamayacak gibi hisseden,merkezinde kendisinin değil partnerinin olduğu ilişkilerde genellikle bağımlı olunan kişi narsistik karakterlerdir.

Narsistik karakterler,partnerlerini çeşitli manipülasyonlarla “O arkadaşını sevmiyorum,hakkında iyi şeyler duymadım.” ya da “Ailen seni kullanıyor,farkında bile değilsin” vb. cümlelerle herkesten kopararak yalnızlaştırmaya çalışırlar.Çünkü yalnız olan zayıf hisseder ve gidemez.

Zaman içerisinde söylemler yükselir;”Seni benden başkası çekmez”, “Ben olmasam hiçbir şey yapamazsın,başaramazsın.”

Narsizmin boyutuna göre bu örnekler çok ileri de gidebilir fakat yıllarca maruz kalınan değersizleştirme davranışları kişinin kendini unutmasına,aşırı kaybetme korkusuna,onun için yaşamaya başlamasına neden olur.Her zaman onun talepleri önemlidir ve bağımlı kişi talep karşılamaktan kendini göremez hale gelir.Bu noktada partnerinin de saygısını kaybeder ve tehditler ya da aldatmalar başlar.Ancak bağımlılık,ne yaşarsa yaşasın bağımlı olanın orda kalması konusunda inatçıdır.Onu ve sevgisini kazanmak için kendinden,doğrularından,özsaygısından vazgeçen kişi her şeyini verdiği ilişkiyi de kaybetmeye mahkum olur.

Bağımlı kişi dünyanın düz olduğuna inanan ve asla ileriye gidemeyendir.Manipüle edilmiş,onsuz kim olduğunu unutmuş,suçlanmalara boyun eğmiş ve hatalı olanın kendi olduğuna inandırılmıştır.Bu yapının ileri boyutunda ise bağımlılık saplantıya dönüşüp akıl sağlığınızı tehlikeye atabilir.Eğer ki tüm zihniniz onunla doluysa,bu hayatta onsuz yaşayamam diyorsanız,sustuklarınız canınızı acıtıyorsa,ne yaparsa yapsın hala size gelsin istiyorsanız,sürekli onu her yerden kontrol ya da takip etme arzusu duyuyorsanız bir an önce yardım almalısınız.

Size ait olmayan düşüncelerden,suçlardan,kusurlardan arınarak yeni bir başlangıç ve ilişki dinamiği oluşturmak hayatınızı,kader sandığınızı değiştirir.Siz değişirseniz her şey değişir.

 

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Pelin
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul