Oruç Tutarken Beslenmemizde Nelere Dikkat Etmeliyiz? | Terapi Evreni
Oruç Tutarken Beslenmemizde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

11 ayın sultanı ramazan ayı geldi. Oruçlar tutulmaya başladı. 30 gün sürecek bu kutsal ibadeti yerine getirirken daha sağlıklı olmanız, güçten düşmemeniz için sizlere birkaç öneride bulunacağım.

Öncelikle ilk önerim mutlaka sahura kalkmanız olacaktır. Sahura kalkmadığınız takdirde gün içerisindeki açlık süreniz uzamakta ve bu durum hem gününüzün verimsiz geçmesine hem de kilo alma riskinizin artmasına sebep olmaktadır. Sahurda ise tok kalmanızı sağlaması için kahvaltı tabağınıza süt, yumurta, yoğurt, peynir ve tam tahıllı ürünleri ekleyebilirsiniz. Bunlara alternatif olarak ne tüketebilirim derseniz sizlere önerim, çorba veya zeytinyağlı yemeklerin yanında yoğurt ve salata eklemeniz olacaktır.

İftara ise 1 kase çorba ile başlamanız bağırsak sağlığınız korumaya yardımcı olacaktır. İftar sonrası rahatsızlanmamanız için iftarda porsiyonlarınızı ufak tutmanız oldukça önemlidir.

Ramazan ayında tatlı tüketimlerinizi iftarda değil de iftardan sonra ara öğün şeklinde tüketmeniz ani kan şekeri yükselmesinin önüne geçecektir. Tatlı tercihlerinizi yaparken de şerbetli ve ağır tatlılardan ziyade önceliğinizi sütlü veya meyveli tatlılardan yana kullanmanız sizin yararınıza olacaktır.

İftarla sahur arasında ara öğünlerde ölçülü miktarlarda ceviz, fındık, fıstık, badem veya çekirdek gibi kuruyemişlerden yemeniz oldukça önemlidir. Vücudunuzun ihtiyacı olan mineralleri kuruyemişlerden sağlıyoruz.

Ramazan ayında en çok dikkat etmemiz gereken konu ise vücudu susuz bırakmamak. İftarla sahur arasında ortalama günlük 2,5 litre su içmelisiniz. Bunu sağlamak için de susama hissini beklemeden düzenli aralıklarla su içmeniz olacaktır.

Ramazan ayında yaşanabilecek sorunlardan bir diğeri ise kabızlık. Kabızlık yaşamamanız için lifli besinlere öğünlerinizde yer vermeye çalışmalısınız. Lifli besinlere; baklagilleri, tam tahıllı ürünleri, yaş ve kuru meyveleri, sebzeleri, hoşaf ve kompostoyu örnek olarak verebiliriz.

 

 


Diyetisyen
Yazar
Diyetisyen Gizem Nur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü500.00 TL
  • Sesli450.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul