Öz Şefkatli Farkındalık | Terapi Evreni
Öz Şefkatli Farkındalık

   Zor bir gün geçiren arkadaşınıza, yakınınıza nasıl davranırsınız? Sevgilisinden ayrıldığında, sınavda başarısız olduğunda ya da işinden memnun olmadığında ona nasıl destek olursunuz? Muhtemelen cevabınız ‘zor zamanında yanındayım ve bunlar senin suçun değil, kendine kızmamalı ve bu kadar yüklenmemelisin’ derdiniz. Sevdiğiniz bir kişiye samimiyetinizi göstererek tatlı dille avuturdunuz.

   Peki ya aynı durum sizin başınıza geldiğinde kendinizle nasıl konuşuyorsunuz? Kendinize karşı ‘aptalsın, nasıl beceremezsin, senin yüzünden böyle oldu’ şeklinde bir konuşma yapıyorsanız eğer öz şefkate ihtiyaç duyuyorsunuz demektir.

   Bu öz şefkat nedir ve nasıl kendimize şefkatlice sarılabiliriz derseniz eğer üç temel unsur ön plana çıkar. İlki öz nezakettir. Öz nezakete göre kendinize karşı yargılayıcı dili bir kenara bırakmalısınız. Kendinizi dövmek yerine tıpkı sevdiğiniz insana yaklaştığınız gibi saygıyla, kibarca ve destekleyerek yaklaşmalısınız. Bir diğer unsur ise ortak insanlık halidir. Şuan başınıza gelen durumun daha önce başkaları tarafından yaşandığını, yaşanıyor olabileceğini fark etmenizdir. Tek başınıza değilsiniz. Sizin durumunuzda pek çok kimse benzer durumları yaşamakta, bu durumu fark etmek size yardımcı olacaktır. En son bileşen olarak farkındalık gerekmektedir. Bu farkındalık anbean deneyimlerinizin farkında olmak, acınızı, duygunuzu dengeli bir biçimde yaşamanızdır. Acınızı kabullenmek ve acınız karşısında ilgi ve nezaketle kendinize yaklaşmanıza yardımcı olacaktır.

  Öz şefkatle kendinize sarılmak demek sizin başkalarına yaklaştığınız özveri ve ilgi ile kendinize yaklaşmanızdır. Bu sürece dair farkındalıklar kazanmak isterseniz bir terapist eşliğinde bir serüvene başlayabilirsiniz.

  Sağlıkla kalın..

 

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul