Özsaygı Geliştirebilmek | Terapi Evreni
Özsaygı Geliştirebilmek

Özsaygı kişinin kendini sevmesi, değerli hissetmesi dolayısı ile mutlu olması için olmazsa olmazdır. Özsaygı kavramı ailede başlar, birey olduğu hissettirilen duyguları düşünceleri önemsenerek büyütülmüş kişiler için özsaygının elde edilmesi ya da korunması daha kolaydır. Ancak çoğu insan bu kadar şanslı değildir. Pedagoji çok yeni bir dönemde önemsenir hale gelmiştir ve şu an yetişkin olan birçok kişi bu bilgilere sahip ebeveynlerle büyüme, yetişme şansı bulamamıştır. Yine de özsaygı onarılamaz mı, onarılabilir.

İnsan sosyal bir varlıktır, olmak zorundadır çünkü uyum sağlamayan canlıların neslinin tükendiği gibi uyum sağlayamayan insan da ne yazık ki tükenir.Sosyal olmak durumunda iken nasıl ve kimlerle sosyal olmanız gerektiği, hayatınıza nasıl insanları almanız gerektiği büyük önem taşır. Çünkü istemsizce insanların  sizi mutsuz etmesine izin verirsiniz. Bu durumda en çok yapılan hata özsaygının dışarıdan alınabilen bir unsur olduğunu düşünmektir. Eşiniz, ailenizin, arkadaşınız size iyi hissettirdiğinde değerli kötü hissettirdiğinde değersiz hissetmeniz bunun dışarıdan alınamayacağının kanıtıdır. Özsaygınız dışa bağlı ise dışa bağımlı herkesi memnun etmeye çalışan bir insan olursunuz. İyi bir evlat iseniz iyi bir eş ya da iyi bir arkadaş iseniz kendinizi değerli hisseder dolayısı ile iplerin kontrolünü başkasına bırakmış olursunuz. Özsaygı siz iyi şeyler yaptığınız için saygı ya da sevgi gösterilen yerden alınmaz. Özsaygı; sınırınızı ihlal eden, size kötü davranan ve değersiz hissettiren, iyi niyetli bulamadığınız her insanı hayatınızdan çıkararak ya da sınır çizerek elde edeceğiniz bir dinamiktir.

Bu yolda yine  bir şeyi neden yaptığınızın gerçek sebebini bulmak çok önemli bir nokta olacaktır. Örneğin spor yapmak özsaygı gelişimine ciddi bir katkı sağlar. Ama eşine daha iyi görünmek için spor yapan kişi aslında özsaygı kazanamaz çünkü dışa bağımlı bir nedendir. Eşi onu takdir ederse devam eder, etmezse hemen bırakır çünkü eşinin saygısı ve ilgisini elde edemediyse bunun bir önemi yoktur. Bu sebeple ne yaparsam özsaygım artar sorusunun en net cevabı sadece kendiniz istediğiniz için bir şey aktivite yaparsanız, başkalarını layık bulduğunuz – sizi değerli hissettirmeleri için yaptığınız-maddi manevi her yatırımı kendinize çevirin.Hayatta olmak istediğiniz yere varmaya çalışın ama bunun bir yol olduğunu, hayatın bir yol olduğunu unutmadan, kendinize baskı yapmadan, yetersizlik yaşamadan yolun tadını çıkarın. Kendini feda eden insan değil kendi değerini bildiği için hayranlık uyandıran insan olun. Çünkü sadece hayranlık uyandıran insanlar iz bırakabilir.

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Pelin
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul