Partnerinizin Sizi Dinlememesinin 5 Nedeni | Terapi Evreni
Partnerinizin Sizi Dinlememesinin 5 Nedeni

 

İlişkinizde duyulmadığınızı hissediyorsanız, yeni araştırmalar bunun nedenini gösteriyor.

 

  • Yeni araştırmalar, insanların bilinçsiz "partner tutumlarının" davranışlarını, düşüncelerini ve duygularını etkilediğini gösteriyor.
  • "Otomatik ortak tutumları", çözülmemiş çatışmaların, başlangıçtaki olumluluğa rağmen zamanla tutumları aşındırdığı anlamına gelir.
  • Araştırmacılar sözsüz davranışlarınızın farkında olmanızı öneriyor: gülümsemek, eğilmek veya dokunmak.

 

Çift iletişimi söz konusu olduğunda, iyi bir ilişkiyi teşvik edebilecek temel özelliklerden biri, partnerinizin sizi yalnızca duymakla kalmayıp dinlediği hissidir. Ancak bazen denklemin dinleme kısmının kaybolduğunu hissedersiniz.

Bunu partnerinizin gözlerinde görebilirsiniz. Gece geç saatlerde yaptığınız sohbetlerde gün içinde başınıza gelenleri anlatırken boş bakışlar ne yazık ki çok belirgindir. Partnerinizin yaptığınız veya söylediğiniz herhangi bir şeyi kaydedip kaydet . Bu olumlu çağrışımları oluşturun. Otomatik tutumlar kısmen sizinle hoş olmayan deneyimler (yani çatışma) arasındaki ilişkiler yoluyla ortaya çıkar. Yanlışlıkla bu talihsiz ilişkilerden birini yaratmış olabilirsiniz. Belki de günlük deneyimlerinizi, partnerinizin sizi dışladığı durumu yeniden anlatırken, diğer insanlara karşı biraz fazla şüphecilik veya eleştiri var. Sinirlendiğiniz insanlara karşı öfkenizi boşaltmak rahatlatıcı olabilir, ancak partneriniz yalnızca sorunlar hakkında bir şeyler duymak istemiyorsa bu durum geri tepebilir.

  1. Sözsüz davranışlarınızı kontrol edin. Hollandalı yazarlar, beden dilinin partnerinizin size nasıl tepki vereceğine önemli bir katkı sağladığına dair kanıtlardan bahsediyor. Gülümsemek, partnerinize doğru eğilmek ve dokunmak, sözleriniz dışında başlı başına güçlü olabilir.
  2. Bazı şeyleri fazla düşünmeyin. Faure'un araştırması, tamamen mantığa aykırı görünebilecek bir şekilde, daha az düşünen insanların , partnerlerinin ihlallerine karşı daha bağışlayıcı olabildiklerini gösterdi . Olumlu duyguların yerleşmesine izin verdiğiniz için "otomatik pilotta koşmanın" iyi olabileceği yer burasıdır. Partnerinizin sizi gerçekten dinleyip dinlemediği konusunda çok fazla endişelenmek, istemeden de olsa olumsuz bir vücut dili ortaya çıkarabilir.
  3. Bağlanma sorunlarınız üzerinde çalışın . Partneriniz düşündüğünüzden daha fazla dinliyor olabilir. Yazarların belirttiği gibi, "Romantik bir partnerle olan erken deneyimler ve özellikle de güven içerenler, otomatik partner tutumlarını daha güçlü bir şekilde belirler." Bu temel güven duygusundan yoksun olduğunuz için birisinin sizi dinlemediğinden sürekli şüphelenmek, bir tür şüphecilik olarak ortaya çıkabilir ve bu da kendi başına partnerinizin sizinle kurduğu olumsuz ilişkileri şiddetlendirebilir.
  4. Daha az öngörülebilir olun. Sonsuz tekrara düşmemek ve her fırsatta aynı konuşma konusunu yeniden ele almak için zamanınızı birlikte karıştırın. Karşılıklı olarak keyifli aktiviteler aracılığıyla bu hoş ilişkilerden bazılarını kurmanın yollarını bulun; bunlar yeni ve daha ilgi çekici konuşma konuları haline gelebilir.

 

Bu Beş Adımı Uygulamaya Geçirmek: Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu beş öneriyi akılda tutarak, tüm bu öz incelemenin, partnerinizin stresiyle meşgul olduğu ihtimaline karşı sizi kör edebileceğini belirtmek yine de önemlidir . Gününüzün tüm (mutsuz) olaylarını çok detaylı bir şekilde anlatıyorsunuz, ancak belki de ara verip partnerinizin gününün nasıl geçtiğini kontrol etmeye değer.

Onlara araya girme şansı verin ve ardından beden dili ve duyarlı sorular aracılığıyla partnerinizin söylediklerinin sizin için önemli olduğunu gösterin. "Neden beni dinlemiyorsun?" diye sormak yerine. örneğin, "Bütün bunlar sana nasıl hissettirdi?" diye sorun.

Öte yandan kendinizi fazla üzmemek de önemlidir. Her ne kadar bu önerilerin odak noktası, partnerinizin otomatik partner tutumlarında daha olumlu çağrışımlar yaratabileceğiniz yollar olsa da, özeleştiri yapmak yalnızca geriliminizi artırabilir ve en sonunda ilişkinizin kalitesini tüketmeye başlayabilir.

Sesini duyurmak istiyorsun ama partnerinin seninle yarı yolda buluşmaya istekli olması da önemli. Bu fikirlerin bazılarını partnerinizle paylaşmak, mükemmel bir onarıcı diyaloğu teşvik edebilir.

Özetlemek gerekirse , duyulmama hissi izole edici ve üzücü olabilir. Partnerinizle olumlu ilişkiler kurmaya çalışarak, her ikinizin de etkileşimlerinizi gerçek iki yönlü sokaklara dönüştürme olasılığınız artacaktır.

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Begüm
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul