Pasif-Agresif Kişilik Yapısı | Terapi Evreni
Pasif-Agresif Kişilik Yapısı

Sık sık alaycı davranan insanlar tanıyor musunuz?
Peki bu insanlar başkalarını doğrudan acımasızca eleştiriyorlar mı, yoksa arkalarından mı aşağılıyorlar?
Geçimsiz, zor, tutarsız diye tarif ettiğiniz birileri var mı?
Sizin zor bir karaktere sahip olduğunu sandığınız biri aslında gizli düşmanlık besleyen bir pasif - agresif olabilir.

Pasif - Agresif Birini Nasıl Tanımlarız?

Pasif - agresif bir insanla etkileşim kurmak karmaşıktır. Çoğu zaman davranışları tutarsızdır, kafa karıştırıcıdır ve ortaya koyduğu tutumu stres, endişe, güvensizliklerle başa çıkmanın bir yolu olarak kullanılır. Pasif agresif insanlar genellikle incindiklerini, öfkelendiklerini veya kırıldıklarını inkar ederler. Fakat yine de, size ince ve şaşırtıcı şekillerde saldırmayı sürdürürler.Örneğin, insanlara sessiz bir zorbalık uygulayabilir, birilerini dışlayabilir, kapıları çarpmak, birinin duyacağı şekilde kendi kendine homurdanmak gibi pasif şiddet kullanabilir. Ancak karşısındaki kişinin bu davranışların nedeni hakkında hiçbir fikri yoktur. Ne de olsa, pasif-agresif kişi, kızgın olduğunu hep inkar eder!Çoğu zaman, pasif - agresif insanlar alaycıdır. Ve kaba davranışlarıyla yüzleştirildiklerinde, bunu genellikle kurbanı çok hassas olmakla suçlayan bir şakaymış gibi gösterirler. Bu zorbalar ayrıca, eylemlerine kafa yormayacak veya onları sorumlu tutmayacak kişileri arama eğilimindedir.Genellikle çatışmadan korkan veya başkalarını memnun etmeye uğraşan insanları avlarlar. Bunu yaparak, duyguları konusunda dürüst olmaları veya eylemlerinin sorumluluğunu almaları gerekmez. Ancak gerçek bir kavga etmeden yine de düşmanlıklarını ifade edebilirler.

Pasif - agresiflerin belirgin özellikleri şöyle sıralanır;

Bir pasif agresif, zorbalığı doğrudan yapıyorsa, verdiği darbeyi azaltmak için "Şaka yapıyorum"  ifadesini kullanır.Sorunlarını doğrudan ele almak yerine başkalarını dışlayarak ve onlara "Sessiz öfke" besleyerek yanıt verir.Ya da görev sorumluluğunu üstleniyormuş gibi davranır, ancak daha sonra yapmamak için bahaneler yaratır, nasılsa üzerine angarya yükleyeceği bir enayiyi bulmak onun için zor değildir.Bu eylemleri hemen saldırganlık olarak düşünmeyebilirsiniz. Çünkü normalde kızgın insanlar genellikle sert sözler kullanır veya fiziksel olarak saldırır. Ancak bu saydıklarım pasif-agresif davranış örnekleridir.

Yaygın Pasif Agresif Davranışlar

Bu tür bir zorbayı tespit etmek her zaman kolay değildir. Bazı pasif - agresif kabadayılar, kimse izlemediğinde diğerlerini sessizce sabote eder ve sonra yüzleştiklerinde masum davranırlar.Bazıları kibirli, somurtkan ve tartışmaya hazırdır. İroni şu ki, pasif - agresif bir zorbanın dış görünüşünün altında düşük benlik saygısı, güvensizlik ve yetersizlik duyguları ile öfkeyi sağlıklı bir şekilde ifade edememe yatmaktadır.Pasif - agresif zorbalar, duyguları bastırıldığı için kızgın olduklarını veya kırgın olduklarını fark etmeyebilirler. Genellikle yanlış anlaşıldıklarından ve mağdur edildiklerinden şikayet ederler.Ayrıca, köşeye sıkıştıklarında başkalarının onları makul olmayan standartlarda zorla tuttuklarına inanırlar.

Gerçeği İnkar Et!
Pasif - agresif insanlar gerçekte ne düşündüklerini nadiren söylerler, bu da karşı taraftaki insanlar için kafa karıştırıcı olabilir. Örneğin, bir pasif - agresif, onu durduran biriyle karşı karşıya kaldığında, masum numarası yapacak veya eylemleri tamamen farklı bir şey söylese bile zalim olduğunu inkar edecektir.

Başkalarını Suçla!
Pasif - agresif insanlar nadiren eylemlerinin sorumluluğunu alırlar. Olanlar için seni suçlamazlarsa, arkadaşlarını, ebeveynlerini, patronlarını ve hatta hava durumunu suçlarlar.

Hatayı Kabul Etme!
Pasif - agresif insanlar hatalı olduklarını kabul edemezler. Bir şey olursa, mutlaka başka birinin hatası olmalıdır. Düzenli olarak kendileri dışındaki herkesin değerini en aza indirgemeye ve kurbanı suçlamaya girişirler.

Karışık Mesajlar Gönder!
Pasif - agresif insanlar, bir şey yapmalarının istenmesiyle ilgili kırgınlıklarını uzlaşmacı davranarak gizlerler. Bir şeyi yapmayı kabul edebilirler, ancak onlardan istendiği için gerçekten kızgınlar.İçlerindeki kırgınlıkları bir nebze olsun hafifletmek için, talepte bulunan kişiye sessiz protestoda bulunabilirler. Veya daha tehlikelisi, kişi hakkında konuşabilir ve hatta söylentiler ve dedikodular yayabilirler.

Öfkeni Bastır!
Pasif - agresif insanlar nadiren öfke gösterirler. Bunun yerine, öfkelerini içlerine hapsederler. Hatta çoğu zaman dışarıdan mutlu ve uzlaşmacı görünebilirler.Ama dikkat edin! Bastırılmış öfkelerini el altından birine kusarak harekete geçmeleri uzun sürmez. Bunu yaparak, üzüldüklerini asla kabul etmeden öfkelerinin bir kısmını dışarı salarlar.

Zorba Hep Başkaları!
Pasif - agresif zorbaların kurban düşüncesiyle meşgul olmaları sıklıkla görülür. Birinin yaptığı bir şey yüzünden üzüldüklerinde, kendi zihinlerinde o kişi zorbalık yapıyor demektir. Kendilerini asla bir zorba olarak görmezler.

Sınırları Tanıma!
Pasif - agresif insanlar, sınır tanımama ve sınırları olmayan birilerine yönelme eğilimindedir. Drama yaratarak çatışmadan kaçınanları düşmanlıklarının odak noktası haline getirirler.

Pasif - Agresif Zorbalar Hedeflerini Nasıl Seçer?

Sindirebileceğine inandıkları kişiler pasif - agresifler için kolay hedeftir. Duygusal zayıflıklarını çoğunlukla maddi güç gösterisiyle kapatmaya çalıştıkları için standartları kendilerinden daha yüksek olan kişilerle uğraşmaya korkarlar. Güçlü gördükleri kişilerin yanlarında şirin bir kedi yavrusuna dönüşen pasif - agresif tipler bu insanların arkalarından atıp tutmak için hiç zaman kaybetmezler. Ayrıca bağırıp çağırdıklarında onların adına utanan, çatışmadan uzak duran insanlar bu zorbalar için iyi birer avdır.

Pasif - Agresiflerle Nasıl Başa Çıkılır?

Zorba bir davranışa maruz kalmadan net sınırlar koymak esastır. Pasif saldırganlığın bir tür düşmanlık olduğunu ve bu şekilde ele alınması gerektiğini unutmayın.Dahası, pasif - agresif insanlar kendilerini rahatsız edebilecek konuları açıkça tartışmazlar. Yüz yüze geldiklerinde konuyu saptırırlar, mağdur olduklarına dair açıklamalar yaparlar ve sizin duyacağınızdan emin olarak bir başkasına çıkışırlar.Düşmanlıklarının ve uygunsuz davranışlarının sizi yüzleşmekten alıkoymasına izin vermeyin. Pasif saldırganlıkla başa çıkmanın olumsuz etkisinin üstesinden gelmenin başka yolları da var.

Doğrudan olun
Pasif - agresif bir insanla uğraşırken beklentileriniz konusunda iddialı ve net olun. Ayrıca gerektiğinde sınırlarınızı belirtin. Söylediğiniz her şeyin gerçek olduğundan ve duygusal olmadığından emin olun. Açık ve sağduyulu olmak, pasif agresif bir kişiye karşı en iyi savunmadır.

Yanıtınızı Kontrol Edin
Sakin kalmaya, sesinizi nötr tutmaya ve duygularınızı kontrol etmeye odaklanın. Hareketlerine ne kadar az tepki verirseniz, üzerinizde o kadar az kontrol sahibi olurlar. Pasif - agresif bir kişinin kapıları çarpmasını ve surat asmasını engelleyemeseniz de kendi tepkinizi kontrol edebileceğinizi kendinize hatırlatın. Sağlıksız davranışlarına sağlıklı bir şekilde yanıt verin.

Onları Değiştiremeyeceğinizi Anlayın
Pasif - agresif zorbalarla davranışları hakkında yüzleşmek olumlu bir ilk adım olsa da, kişinin söylediklerinizi kabul edeceğinin garantisi yoktur. Bunun yerine, sınırları belirlemek veya eylemlerinin sizi nasıl etkilediği hakkında dürüstçe iletişim kurmak gibi durumu iyileştirmek için neler yapabileceğinize odaklanın.

Sinirlenmekten Kaçının
Pasif - agresif bir kişinin öfkesinin geçmişinden kaynaklandığını ve sizin sorumluluğunuzda olmadığını kendinize hatırlatın. Pasif - agresif birini yatıştırmak zorunda değilsiniz. Beceriksizlikleri veya talepleri ne olursa olsun doğru olduğunu bildiğiniz şeylere bağlı kalın.Ve pasif - agresif birini iyileştirmeye ya da kazanmaya çalışmayın!Ona göre kesinlikle tedaviye ve yardıma ihtiyacı yoktur; ancak kendisi dışında neredeyse herkesin acil tıbbi desteğe ihtiyacı vardır! Hiç durmadan söylenen, şikayet eden, başkalarını suçlayan, başkalarının hayatı hakkında kritik yapan, birilerinin açığını arayan, hayatından memnun olanlara tahammül edemeyen, mutsuz insanlar gördüğünde keyfi yerine gelen pasif - agresifleri siz iyileştiremezsiniz. Onlarla dost olamazsınız. Hayatınızda barındıramazsınız. Kendi hallerine bırakın. Uzak durun. Görmezden gelin.

Son Söz…

Dikkatlice bakarsanız, pasif - agresiflerin neredeyse herkesin canını acıttıkları için olsa gerek, hayatlarında çok fazla insan barınmadığını ve aslında kalabalıkların içinde yapayalnız olduklarını görebilirsiniz. Unutmayın, onların sizin merhametinize ihtiyacı yok; kurban olmanız yeterli…


Psikolog
Yazar
Psikolog Selen
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul