Persona - Maskelerimiz | Terapi Evreni
Persona - Maskelerimiz

Persona yani varolan tüm maskelerimiz,bebeklik dönemimiz dışında her dönemimizde kendisini gösterir.Sadece bebeklik dönemimizde biz olduğumuzu rahatça söyleyebiliriz.Herkesin iş yerinde,arkadaşlarıyla sosyalleşirken,eş olarak evinde ve ebeveyn olarak çocukları ile iken maskeleri olabilir.Jung’a göre gerçek olan bunların ötesinde ve maskesiz benliğimizdir.

Persona,yaşımız büyüdükçe ailemizin ve sosyal çevremizin bizden beklentilerine göre şekil alır.Ancak daha tutkulu ve ben merkezcil insanlar bu maskeleri çokça kullanmayabilir fakat onlar da toplumda kaba,bencil ya da uyumsuz olarak görülür.

Güçlü şekilde maskelere tutunmuş bir birey çok iyi bir çalışan,eş,anne ya da arkadaş olduğu konusunda sık sık yorumlar alır.Böylece personanın görevi tamamlanmış olur,bu da personayı besler ve benliğe daha güçlü yapıştırır.

Gerçek benlik nerede?

Kimseye göstermekten hoşlanmadığımız taraflarımız için “gölge” sözcüğü kullanılır.Bu içimizdeki karanlığa yapılan bir atıftır.Gölge,kişinin kendisine dahi yüksek sesle ifade etmek istemediği,onaylanmayacak davranışların ve düşüncelerin yaşatıldığı yerdir.

Persona gerçek benliğimizi saklamak,ilişkilerimizi kolaylaştırmak,seçimlerimizi rahatça yapmak adına kendimize uyguladığımız bir sistemdir.Fakat sorun personanın kişiliğin bir parçası haline getirilmesidir.Çünkü bu,bireyin kendine yabancılaşması demektir.Kendine yabancı ve maskeleri ile bütün olmuş bir insan kendini bulamaz,tanıyamaz.Aile ve toplumun onayı için benliğini feda eder.Neyi neden yaptığını anlamak bireyin kör noktalarında gezmek gibidir.Kimse size zihniniz kadar dost ya da düşman olamaz.Neden mükemmel bir anne olmak zorundasın,neden sürekli çalışmak zorundasın,neden para kazanmak ya da güce sahip olmak senin için önemli?Neyi,neden istiyorsun?

Cevaplarınızı kimin verdiğine dikkat etmelisiniz.Tutkuyu doğru yönlendirmezseniz personaya,doğru yönlendirirseniz benliğe kapılır.

Persona hayatı kolaylaştırsa da yüzünüze yapışıp sizi boğduğunun farkında değilseniz benliğinizi öldürürsünüz.Konfor alanınızda tamamen çıplak olmalısınız.Tüm karanlığınız ve aydınlığınızla yaşamayı,cesurca hepsinin sesini dinlemeyi başarırsanız kendinize gerçek bir sevgi ve şefkat vermiş olursunuz.


Psikolog
Yazar
Psikolog Pelin
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul