Pozitif Ebeveynlik | Terapi Evreni
Pozitif Ebeveynlik

Pozitif ebeveynlik, ebeveyn ve çocuk arasındaki bağın destekleyici olarak ele alınmasıdır. Ailenin çocuğa genel olarak yansıtılan tutumun daha çok çocuğun ihtiyaçlarına yönelik olmasıdır. Her çocuğun temel gereksinimleri ve ihtiyaçları birbirinden farklılık gösterebilir.

 

            Çocuklarımıza en başta vermemiz gereken şey şefkat ve ilgidir. Şefkat ve ilgi çocuğumuzla aramızdaki bağı güçlendirir. Birbirimize bağlı olmamızı sağlar. Çünkü çocuklarımıza sevgimizi göstererek bir insanın ötekini nasıl seveceğini de göstermiş oluruz. Çocuklar ebeveyni rol model alırlar. Herşeyi rol model alabilirler, bu mesleğimizde olabilir, birini sevme şeklimiz de olabilir veyahut yemek yapmayı da rol model alabilirler. Yaptığımız veya öğrettiklerimizin çocuğun gelişiminde yararlı ve pozitif şekilde yansıtmamız gerekiyor. Çocuğumuz bizlerden iyi beslenmelidirler. Beslenmek sadece yemek içmek anlamında değil fiziksel,bilişsel,sosyal ve duygusal olarak aile tarafından iyi beslenilmelidir.

 

            Ebeveynin izlemesi gereken yollar nelerdir?

 

●      İletişim kurmak,

●      Çocuğun ihtiyaçlarını dinlemek,

●      Çocuğun kendi kararını desteklemek,

●      Tutarlı olmak,

●      Net ve anlaşılır olmak,

●      Rol model olmak,

●      Disiplinli olmak,

●      Sorumluluk vermek

 

            Bu bilinçle yetişen çocukların ileriki hayatlarında kendi iş-arkadaş ilişkilerinde sağlıklı ilişkiler kurmasına, entelektüel bir seviyede ve akademik seviyesi güçlü biri olmasına sebep olur. 


Psikolog
Yazar
Psikolog Funda
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1400.00 TL
  • Sesli1400.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul