Ramazan Ayında Kabızlık İle Baş Etme Yolları | Terapi Evreni
Ramazan Ayında Kabızlık İle Baş Etme Yolları

Ramazan ayında uzun süreli susuzluk, bağırsak hareketlerinin azalması, değişen öğün saatleri ve miktarları nedeniyle sıkça karşılaşılan durumlardan bir de kabızlık.  Kabızlık sorununu beslenmenizde yapacağınız ufak değişiklikler ve öğününüze ekleyeceğiniz birkaç besin sayesinde çözebilirsiniz.

Öncelikle iftarınızı ilk açarken 1 bardak kadar ılık su, 1 adet hurma veya zeytinle açmayı tercih etmeniz size fayda sağlayacaktır. İftar sofralarınıza sebze yemekleri, yeşil salatalar eklemeniz hem kabızlık sorununa iyi gelecek hem de yaşanması muhtemel mide sorunlarının önüne geçecektir.

İftardan en az 1 saat sonra tatlı, meyve veya komposto türlerini sofranıza getirmeniz yine olası mide ve sindirim sorunlarının önüne geçilmesini sağlayacaktır. İftardan sonra öğünlerinize kuru meyveler eklemeniz kabızlık sorunu yaşamanızı önleyecektir.

İftardan sahura kadar ki süreçte en az 2,5 litre su içmeye özen göstermeli ve mutlaka sahur yapmalısınız.

Sahurda bağırsak hareketlerinizi hızlandıracak tam buğday unundan yapılmış ekmekleri, probiyotik yönden zengin yoğurt, kefiri ve kuru meyveleri bulundurmanız kabızlık sorunu çekmemenize yardımcı olacaktır.

İftardan 30 dakika sonra veya iftarla sahur arasında bir vakitte 1 şişe sade maden suyu tüketmeniz kaybolan mineral dengesini yeniden sağlarken mide ve sindirim hareketlerinizin doğru çalışmasına destek olacaktır.

Son olarak iftardan 1 saat sonra hafif-orta tempoda yürüyüşler yaparak bağırsaklarınızın çalışmasını destekleyebilirsiniz.

 

 


Diyetisyen
Yazar
Diyetisyen Gizem Nur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü500.00 TL
  • Sesli450.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul