Ramazan Ayında Sıvı Tüketimine Dikkat | Terapi Evreni
Ramazan Ayında Sıvı Tüketimine Dikkat

Ramazan ayında yeterli sıvı tüketimi vücudumuzun sindirim ve bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir.

İftarla sahur arasında günde en az 2,5 litre su tüketiminin gerekliliğin yanı sıra içtiğiniz suyun özellikle ilk orucu açtığınız anda çok soğuk olmamasına dikkat etmelisiniz. 14 saati bulan açlık sonrası mideye ilk giren besin soğuk su olursa hazımsızlık, midede kasılmalar ve ağrı şikayetleriniz olabilir.

Sıvı tüketimini arttırmak için su tüketiminin yanında sofranıza ufak dokunuşlar da ekleyebilirsiniz.

İftara 1 kase çorbayla başlamak veya 1 bardak su ile başlamak sıvı tüketiminizi arttırma yardımcı olacaktır. İftar sofralarınıza çiğ sebze ve salatalar ekleyebilir, yemeklerin yanına ayran, yoğurt veya cacık gibi su içeriği yüksek bir süt ürünü bulundurabilirsiniz. Yemeğinizin yanında eşlik edecek 1 su bardağı ayran veya 1 kase yoğurt veya cacık sıvı tüketiminizi arttırmakla kalmayıp vücudunuzun elektrolit dengesini korumaya da yardımcı olacaktır.

İftarla sahur arasında meyve ve meyve kompostolarına yer vermeniz sindirim sisteminiz destekleyecektir.

Sahur sofralarınızda koyu yeşil yapraklı sebzeleri, domatesi, salatalığı eksik etmemeniz yine sıvı tüketiminizi arttırmanıza yararı olacak püf noktalardandır.

İftar sonrası içilen çay ve kahvelerde ise dikkat etmeniz gereken en önemli husus, içilen çay veya kahve kadar su tüketmeyi unutmamanız. Fazla miktarda çay kahve tükettiğiniz takdirde sık idrara çıktığınız an vücudunuz size elektrolit dengesinin bozulduğunun sinyalini verir.

Ramazan ayında yukarıda belirtilen önerileri göz önüne alarak sıvı tüketiminizi arttırmanız olabilecek sindirim sorunlarının önüne geçmenizi sağlayacak.

 


Diyetisyen
Yazar
Diyetisyen Gizem Nur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü500.00 TL
  • Sesli450.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul