Ramazan Ayında Vücudunuzu Susuz Bırakmayın | Terapi Evreni
Ramazan Ayında Vücudunuzu Susuz Bırakmayın

Su,; vücut ısısını düzenlemede, atık ve toksinleri temizlemede, besinlerin taşınmasında görevli olup hayati fonksiyonlarımızın devam edebilmesi için gereklidir. İnsan vücudunda ideal su oranı; kadınlarda %50, erkeklerde %60, çocuklarda ise %65-60 aralığındadır.

Ramazan ayında gün boyunca su tüketemememizden kaynaklı olarak iftarı açtığımız andan itibaren sahura kadar olan süreçte bolca sıvı tüketilmesi oldukça önemlidir. İftarla sahur arasındaki bu süreçte vücudunuzun günlük ihtiyacı olan sıvının alınması gerekmektedir.

Günlük ortalama 2,5 litre su içilmesini tavsiye ederken, vücudunuzun günlük su ihtiyacını tam şekilde öğrenmek isterseniz kilonuzu 35 ile çarpıp bulabilirsiniz. Çıkan sonuç günlük almanız gereken su miktarını gösterecektir.

Oruç tutarken vücudunuzun susuz kalmaması için iftardan sahura kadarki öğünlerinizde sizi susuz bırakacak aşırı baharatlı ve tuzlu yiyeceklerden kaçınabilirsiniz.

Oruçluyken aşırı terlemekten sizi aşırı terletecek fiziksel aktivitelerden uzak kalmanız yine vücudunuzun susuz kalmamasına yardımcı olacaktır.

Vücudunuzun ihtiyacı olan suyu karşılayabilmek için orucunuzu açtıktan sonra öğünlerinize su içeriği yüksek sebze ve meyveleri ekleyebilirsiniz. Ancak belirtmek isterim ki çay, kahve, gazlı içecekler günlük alınması gereken sıvı ihtiyacını karşılamaya yardımcı değillerdir. Aksine bu içecekleri fazla tüketimi vücutta sıvı kaybına neden olacaktır.


Diyetisyen
Yazar
Diyetisyen Gizem Nur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü500.00 TL
  • Sesli450.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul