Ramazanda Tatlı Tüketimi | Terapi Evreni
Ramazanda Tatlı Tüketimi

Ramazan ayında oruçluyken insanın canı birçok şey yemek istiyor. Bunlardan biri ve en önemlisi de tatlı. Ramazan ayında tatlı bir anda sanki günlü tükettiğimiz bir besinmiş haline geliyor. Peki ama ramazanda o kadar tatlı varken çevremizde bizler tüketmeyecek miyiz? Elbette, hayır. Tatlı tüketimini ramazan ayında da yapabilirsiniz ama birkaç dikkat etmeniz gereken durum var. Bu durumları sizlerle paylaşıyorum.

Öncelikle tatlı tüketimlerinizi iftarla birlikte yapmak yerine iftardan sonra ara öğün şeklinde yapmanız, uzun süren açlık sonrasında oluşabilecek ani kan şekeri yükselmesinin önüne geçecektir.

Diyabetiniz varsa veya kilo vermek istiyorsanız tatlı tüketimlerinizi haftada 1-2 porsiyonla sınırlandırmanız size fayda sağlayacaktır. Tatlı yemediğiniz günlerde ise ara öğünlerinizde meyve ve kuruyemişlere yer verebilirsiniz.

Tatlı seçiminizi yaparken, şerbetli ve ağır tatlılar yerine meyveli veya sütlü tatlıları tercih edebilirsiniz. Sütlü veya meyveli tatlı seçimleri sizin “Yediklerim ağır geldi, kendimi bir kötü hissediyorum sanki.” Cümlesini olabildiğince kurmamanızı sağlayacaktır.

İftardan 1-2 saat sonra 1 porsiyonu geçmeyecek şekilde tatlınızı tabaklayıp tüketebilirsiniz. Ancak kendinize yasaklar koyup dilediğiniz hiçbir tatlıyı yemezseniz bir süre sonra bu yasaklar size bir baskı hissettirecek ve sonrasında kontrolsüzce büyük porsiyonlarda tüketimi gerçekleştirebilirsiniz. Bu yüzden kendinize yasaklar koymak yerine ufak porsiyonlarla tüketim yapmanız oldukça önemlidir.

Bu saydığım önerileri hayatınıza getirerek tükettiğiniz tatlılar ramazan ayı boyunca size bir rahatsızlık oluşturmayacaktır.


Diyetisyen
Yazar
Diyetisyen Gizem Nur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü250.00 TL
  • Sesli200.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul