Romantik İlişkilerde Ayrılık Süreci | Terapi Evreni
Romantik İlişkilerde Ayrılık Süreci

Romantik ilişkilerde en zor dönem ayrılık süreçleridir.

Çeşitli sebeplerden dolayı ikili ilişkilerde bitişler bazen psikolojik olarak zorlayıcıdır. Alışkanlıklar, rutin yaşam, duygular yeniden şekillenecektir.

Değişime dirençli kişiler için yas süreçleri uzun sürebilir. Duygusal anlamda bir şeylerin paylaşıldığı biriyle bir daha eskisi gibi olamamak üzücü olabilir. Üzülmeden ayrılığın olmayacağını değişimin ve dönüşümün ilk basamağı olarak görmek önemlidir.

 Ayrılıklar bazen tek taraflı alınan bir karar olurken bazen de ortak karara varılarak da yaşanabilir. Her ikisi de yas sürecini gerektirse de terk edilmek de hayal kırıklığı daha yoğun hissedilebilir. Ayrılıklar da ölüm gibi (bir daha görüşmemek, konuşmamak) bir kayıp olduğu için yas sürecine dahildir.

Yas Süreçleri 5 Evreden Oluşur

İnkar

Öfke

Pazarlık

Depresyon

Kabullenme 

 Kabullenme aşaması geçilmesi en zor evredir çünkü genellikle kişiler ilk dört evreyi anlamlandırmaya çalışırlar.

İnkar evresi: kaybetmenin şok etkisidir

Öfke evresi: ayrılıkla tanışmaya çalışmak, nedenini sorgulamak, isyan etmektir

Depresyon evresi: acının en hissedildiği noktadır

Kabullenme evresi: şimdiki zamana odaklanmaktır

 Kadınlar ilişki içinde ayrılık kararına varmadan önce ön yas süreçlerini gerçekleştirirken erkekler ilk başlarda kolay kabulleniyor gibi gözükseler de kadınlara oranla uzun vadede yas süreçlerini tamamladıkları gözlemlenmiştir.

 

Ayrılık süreçlerini daha sağlıklı geçirebilmek adına kişinin bireysel olarak hayattan keyif aldığı şeylere yönelmesi önemlidir. Spor yapmak, çalışmak, sosyalleşmek, yeni hobiler edinmek, kişisel gelişim için adım atmak, psikolojik destek alıp süreci anlamlandırmak ayrılan kişinin kendisini daha iyi hissetmesine yarar sağlayabilir.


Psikolog
Yazar
Psikolog Seray
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul