Romantik İlişkilerin Alkol Kullanımı Üzerindeki Etkileri | Terapi Evreni
Romantik İlişkilerin Alkol Kullanımı Üzerindeki Etkileri

Romantik partnerler birbirlerinin alkol kullanımını ve kötüye kullanımını nasıl etkileyebilir?

ANAHTAR NOKTALARI

 • Araştırmalar, romantik ilişkilerin alkol kullanımı üzerinde küçük ama anlamlı bir etkiye sahip olduğunu öne sürüyor.
 • Kadınların, erkeklerin alkol kullanımı üzerinde, erkeklerin kadınlara göre istatistiksel olarak daha güçlü bir etkisi vardır.
 • Birinin alkolizmini tedavi ederken partnerini de dahil etmesi önemlidir.

 

Akşam yemeğinde bir kadeh şarap, arkadaşlarla içki içmek, alkol sosyal ritüellerimize yerleşmiştir.Akşam yemeğinde bir kadeh şarap, barda arkadaşlarla içkiler ve hafta sonuna başlamak için bir "şerefe" - alkol sosyal ritüellerimizin içine yerleşmiştir.

Peki ya romantik ilişkilerimiz? Flört ve evlilikte deneyimlerimizi, arkadaşlarımızı ve sosyal etkinlikleri sevgililerimizle paylaşırız. Araştırmalar sosyal çevremizin alkolizm üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor .

Alkolle olan ilişkinizi kontrol altına almaya çalışıyorsanız , bir adım geri çekilip romantik partnerinizle olan ilişkinize bakmanız önemlidir .

Romantik Partnerler Alkol Kullanımını ve Kötüye Kullanımını Nasıl Etkiler?

2020'de yapılan bir araştırma, romantik partnerlerin alkol kullanımı üzerindeki etkilerini inceledi. İşte araştırmacıların bulduğu şey:

 • Romantik partnerler birbirlerinin alkol kullanımını etkiler.

Romantik partnerler, özellikle de kadınlar, birbirlerinin alkol kullanımını etkiler.Sonuçlar flört veya evlilikte romantik partnerinizin alkol kullanımınız üzerinde küçük ama anlamlı bir etkisi olduğunu gösterdi.

Bunun birkaç açıklaması var. Birincisi, “ Tüy gibi kuşlar bir araya akın ediyor. “Eğer ağır bir içiciyseniz, aynısını yapanlarla daha fazla zaman geçirebilir (ve flört edebilirsiniz).

Elbette alkol oldukça sosyaldir. Partneriniz içki içiyorsa, uyum sağlama ve uyum sağlama konusunda kendinizi baskı altında hissedebilirsiniz . Birlikte daha fazla zaman geçirdikçe, muhtemelen birbirinizin içki içme alışkanlıklarından etkilenen daha fazla deneyim ve ortam paylaşacaksınız.

 • Kadınlar , erkeklerin flört veya evlilikte alkol kullanımını önemli ölçüde etkilemektedir.

Kimin sosyal etkisi daha güçlü: erkekler mi yoksa kadınlar mı? Çalışma, kadınların erkeklerin alkol kullanımı üzerinde, erkeklerin kadınlar üzerinde olduğundan istatistiksel olarak daha güçlü bir etkiye sahip olduğunu buldu.

Bu etki olumlu ya da olumsuz olabilir, çünkü kadınlar partnerlerini içki içmeyi sınırlamaya ya da riskli davranışlarda bulunmaya teşvik edebilir.

Alkolizm Romantik İlişkileri Nasıl Etkiler?

Romantik ilişkiler alkolü etkiler ve alkol de romantik ilişkileri etkiler .

Alkolizm yalnızca fiziksel sağlığınızı değil aynı zamanda zihinsel ve sosyal sağlığınızı da etkiler . Bir bardağı uzatmak sosyal bir kayıp gibi gelse de, alkolün kötüye kullanılması ve alkolizmin daha da büyük sosyal maliyetleri vardır. Bunlar aşağıdakilerin olasılığının artmasını içerir:

 • Romantik ilişkilerde çatışma
 • Ayrılık ve boşanma
 • Aile çatışması
 • Aile içi şiddet
 • Arkadaşlık, flört veya evlilik olsun ilişkilere zarar verilmesi

Alkolizm aynı zamanda evlilikteki tatmini de uyuşturabilir. Alkol kullanım bozukluğu olan eşlerin eşleri tatminin azaldığını ve depresyon, kaygı ve stresin arttığını bildirmektedir .

Alkolle İlişkiniz Üzerinde Çalışmak için Romantik İlişkiniz Üzerinde Çalışın.

Alkolizmi tedavi ederken ve yenerken romantik partnerinizin desteği çok değerlidir.Alkol ve alkolizm romantik ilişkilerimizi, sosyal yaşamlarımızı ve zihinsel sağlığımızı etkiler; bunun tersi de geçerlidir. Alkolizmi tedavi etmek ve üstesinden gelmek için yalnızca sizin alkol kullanımınızı değil aynı zamanda partnerinizin alkol kullanımını da ele almanız önemlidir. İyileşme yolculuğunuzda ilerledikçe onların desteği ilerlemenizi sağlayabilir veya bozabilir.

Sosyal toplantıları sınırlamanız veya alkolün kötüye kullanımını teşvik eden arkadaşlarınızdan bir süreliğine uzaklaşmanız gerekebilir. Alkol içmeyle ilişkilendirdiğiniz durum ve yerlerden kaçınmanıza yardımcı olması için günlük alışkanlıklarınızı veya ortamınızı değiştirmeniz gerekebilir; örneğin, oturma odasında bira içmek veya alkol almak yerine partnerinizle günün nasıl geçtiği hakkında mutfakta çay içerken sohbet etmek. uzun bir günün ardından içki dökmek yerine yürüyüşe çıkmak. Tüm bu senaryolarda partnerinizin desteği çok önemlidir.

Şifa birlikte bulunabilir. Bireysel terapi ve çift terapisi , kendinizle, partnerinizle ve alkolle daha sağlıklı bir ilişki kurmanız için ihtiyaç duyduğunuz bakış açısı, araçlar ve kaynaklarla sizi donatabilir.

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Begüm
Seans Ücretleri
 • Görüntülü1100.00 TL
 • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul