Sahur Yapamayanlar Kilo Veremiyor | Terapi Evreni
Sahur Yapamayanlar Kilo Veremiyor

Ramazan ayının bitmesine 1 hafta kaldı. Bu süreçte kilo vermek için diyet yapan onlarca danışanımda iki farklı sonuçla karşılaştım: çok güzel kilo verenler ve diyetine uymasına rağmen kilo vermekte zorlananlar. Kilo vermekte zorlanan danışanlarımın besin tüketim kayıtlarına baktığımda gördüğüm manzara hiçbirinin sahur yapmamış olmasıydı.

Sahur yapmak oldukça önemlidir, uzun süren açlık sonrası ani kan şekeri yükselişinin önüne geçer derim her zaman ama bu sefer size sahur yapılmazsa neden kilo verilemez ondan bahsetmek istiyorum.

Vücudumuz bir fabrika gibi düzenli işleyen eşsiz bir sistemdir. Çalışırken veriminin artması, daha çok enerji harcaması yapması için bizden istediği önemli bir şey vardır. O da kendimizi aç bırakmamamızdır.

Sahurunu, iftarını, ara öğünlerini düzenli yapan bir insanın vücudu saat gibi işlemeye devam eder. Çünkü onun performansını sekteye uğratacak uzun açlık durumu olmaz, vücudunda harcayacağı harcarken de harika bir şekilde çalışacağı besinler belirli aralıklarla girer ve performansı yavaşlamaz. Ancak sahur yapmayan birini ele alalım. İftarı açtınız orada vücudunuza besin girdi vücut çalışmaya hızlı bir şekilde başladı. İftardan sonra da bir şeyler atıştırdınız vücut çalışmaya devam ediyor. Sahur vakti yaklaştı vücudun harcayacak besini azaldı hafif yavaşladı. O da ne? Sahur öğünü atlandı. E şimdi vücudunuz ne yapacak? Kendini korumaya alması lazım. Önce çalışma hızını kademe kademe yavaşlatır, bekler bir şeyler tüketecek misiniz diye. Ama hiçbir şey tüketmeden iftara kadar beklediniz, iftarınızı normal açtınız. İşte o noktada vücut metabolizması kaldığı yerden devam etmez. Çünkü çalışması için ona yakıt tek seferde veriliyor ihtiyacı karşılanmıyor. Bu yüzden metabolizmamız yeniden yakıtsız kalabilirim diyerek sizin o öğünde tükettiklerinizi azar azar yakmaya başlar ve sonrasında kendini garantiye almak için tükettiğiniz besinlerin bir kısmını yağ olarak depo eder. Siz yeniden sahur yapmadığınızda depo ettiği yağları yakmaya başlar ama bu işlemi yine kendini güvene alarak yavaş yavaş gerçekleştirir. Bu süreçte de sizler kilo vermek istiyorsanız ya çok az kilo kaybı yaşarsınız ya kilo vermeniz durur ya da o beslendiğiniz tek öğünde almanız gereken kaloriyi fazlaca alıyorsanız kilo almaya başlarsınız.

İşte bu sorunla karşılaşmamanız için sahur yapmanız oldukça önemlidir. Vücut metabolizmamız düzenli işlemesi gereken bir fabrikadır. Düzenin bozulmaması için kendinizi aç bırakmadan düzenli aralıklarla beslenme uzmanınızın önerileri doğrultusunda beslenmeniz ideal kilo kaybını sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır.


Diyetisyen
Yazar
Diyetisyen Gizem Nur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü500.00 TL
  • Sesli450.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul