Saplantılı Bağlanma Nedir? | Terapi Evreni
Saplantılı Bağlanma Nedir?

Bağlanma sistemi, yaşamda memeli varlıklarda doğuştan gelen, bağlandığı figürden ayrı faaliyette bulunmayan ve varlığını korumaya çalışan evrensel bir düzen oluşturmaktadır (Kraemer, 1992). Bağlanma, duygu dolu bir durumdur. Duygu dolu durum uzun sürmektedir. Bireyin eşi kendisi için tek ve değiştirilemez olduğu için oldukça değerli görmektedir.

Başlıca iki amaç vardır. Bağlanılan obje ile yakınlığın devam etmesi sayesinde tehlike yaratacak durumlara karşı gard almak ilki, ikincisi ise bağlandığı objenin desteği sayesinde etrafını tanımaktadır.
Bağlanma belirtileri olarak genellikle tutunma, aksileşme, ağlama ve izleme davranışları bağlandığı ana figürün beklenmedik bir şekilde yok oluşunda veya yok olma anksiyetesini yaşadığında ortaya çıkabilmektedir (Bowlby, 1969). Bireyin bağlanma stili kişiliğini oluşturur ve ayrılma durumlarında varlığını gösterir.

Saplantılı bağlanmaya sahip kişiler başkalarına karşı pozitif bakış açısı geliştirirken kendilerine yönelik düşünceleri sürekli olarak olumsuz görülmektedir. Saplantılı bağlanma biçiminde birey kendisini değer verilmeye ve sevgi gösterilmeye değer görmezler fakat kendileri diğerlerine karşı olumlu değerlendirmelere sahip olmaktadır. Bu tarz bağlanmaya sahip olan kişilerde kendilerine karşı güvenlerinin az olduğu tespit edilmektedir. Hem kabul görmemekten hem de terk edilmekten çok korkarlar. Partnerlerine karşı öfke ve kıskançlık hissi duyabilirler.

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul