Seks Dürtünüzü Arttırmak İster misiniz? | Terapi Evreni
Seks Dürtünüzü Arttırmak İster misiniz?

Daha güçlü bir cinsel yaşam istiyorsanız bu çareleri değerlendirin.

Seks yapmak isteyeceksin diye bir kural yok. Kendinizi aseksüel veya griseksüel olarak tanımlayabilirsiniz . Ancak daha fazla seks yapmak veya bundan daha fazla keyif almak istiyorsanız bunun nedenini ve bunun önünde neyin engel olduğunu düşünmek önemlidir.

Erkekler de düşük arzu yaşayabilir, ancak bu daha çok kadınlar için bir zorluktur. Arzuyu sağlıkla ilişkilendirebilirsiniz. Bir partnerinizi memnun etmek isteyebilirsiniz. Seksin kolay olduğu günleri özleyebilir ve ağrı ya da vajinal kuruluktan dolayı hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Neredeyse hiç yalnız değilsiniz: Kadınların üçte biri veya daha fazlası, ilgi eksikliği de dahil olmak üzere cinsel sorunları olduğunu söylüyor (ancak istatistiklerin değişiklik gösterdiğini ve güncel olmadığını belirtmek önemlidir.) Kadınlar yaşlandıkça, genellikle seks olmadan mutlu bir şekilde yaşarlar. .

Öte yandan pek çok kadın yıllardır, en azından kısmen çözülebilecek sorunlarla yaşıyor. Seks yapma fikri hoşlarına gidebilir ancak engellerle karşılaşabilirler. Birazdan çareleri inceleyeceğiz. Ayrıca seksten uzaklaşmanın faydalarından da bahsedeceğiz.

Ağrı ve kuruluk

Seks acı veriyorsa ilk adım ağrının nedenini belirlemektir. Basit bir kuruluk olabilir. Reçetesiz satılan ürünler yardımcı olabilir ve jinekologlar, özellikle penetrasyon için bir kayganlaştırıcı kullanılmasını önerir. Menopozdan sonra, östrojen seviyeleri düştüğünde , halka, takılabilir haplar veya krem ​​yoluyla hormon verilmesinden yararlanabilirsiniz .

Daha az kullanılan bir seçenek de, ağrılı seksin hafifletilmesine yardımcı olmak için dehidroepiandrosteron (DHEA) hormonunu doğrudan vajinaya ileten, gecelik bir vajinal eklenti olan prasterondur (Intrarosa). Ospemifene (Osphena) günlük bir haptır.

Düşük arzu

Diyelim ki geçmişte daha çok cinsellik yaşadınız ve şu andaki durumunuz bir sorun gibi geliyor.

Sigara içen veya içki içen kadınlar her türlü cinsel soruna daha fazla sahip olma eğilimindedir. O halde artık sigarayı ve alkolü bırakmanın zamanı gelmiş olabilir . Söylemesi yapmaktan daha kolay ama bunu yaptığınız için çok mutlu olabilirsiniz!

Artrit veya sırt ağrısı gibi fiziksel zorlukları en aza indirin. Masaj, esneme, fizik tedavi ve sadece pozisyon değiştirmek fark yaratabilir.

Bazen düşük arzu, depresyonun, uyku eksikliğinin, mutsuz bir ilişkinin, hatta partnerinizle iletişim kurma veya vakit geçirme şeklinizdeki küçük değişikliklerin bir belirtisi olabilir .

Özellikle düşük arzu için tasarlanmış farkındalık temelli terapiler ve bilişsel davranışçı  terapi yardımcı olabilir. Temel sorunları tanımlayabilirsiniz. Örneğin, daha önce cinsel saldırıya maruz kaldıysanız cinsel sorunlar yaşama riskiyle karşı karşıyasınız ve terapiden fayda görebilirsiniz.

Doktorunuzla konuşun ve ilaçlarınızı değerlendirin. Bu sadece antidepresanlar değil ; opioid ağrı kesiciler, tansiyon ve kalp ilaçları ve diğer ilaçlar cinsel isteğinizi etkileyebilir.

Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), menopozdan önce kadınlar için iki tedaviyi onayladı: Flibanserin (Addyi), günde bir kez yatmadan önce aldığınız bir hap; ve Bremelanotide (Vyleesi), seks yapmayı beklemeden önce kendinize göbek veya uyluk derisinin hemen altına yaptığınız bir enjeksiyon. İlaçlar eşit derecede işe yarıyor gibi görünüyor ancak mide bulantısına neden olabilir.

Bir kadının kendi zorluklarını çözmek için geliştirdiği genel bir plan için Orgazmik Diyet'i düşünün . Yazar Marrena Lindberg, libidosunun hamilelik sırasında yükseldiğini , emzirirken düştüğünü ve sütten kesildikten sonra tekrar yükseldiğini fark etti. Doğurganlığını artırmak için diyetini değiştirdi. Yüksek dozda balık yağı aldı ve yüzde 40 karbonhidrat, yüzde 30 protein ve yüzde 30 yağ içeren öğünleri hedefledi. Kitabında ayrıntıları verilen program bilimsel bir denemeyle desteklenmemiştir.

Diğer ipuçları arasında oral doğum kontrolünün incelenmesi ve potansiyel olarak bırakılması, yeterince uyku alınması, egzersiz yapılması ve derin nefes alınması sayılabilir.

Antidepresanların libidoyu olumsuz etkilediği biliniyor. Beslenme bir fark yaratabilir. Bu kısmen omega-3 takviyelerinin bir etkisi olabilir, çünkü bunların depresyona yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır , ancak hapların miktarı, kalitesi ve farklı asitlerin oranı önemli ve her kişiye özeldir. Fazla kilo taşıyan kadınların ruh halini iyileştirici faydalardan yararlanma olasılığı daha yüksektir.

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Begüm
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul