Sevdiğimiz İnsanları Neden Seviyoruz ? | Terapi Evreni
Sevdiğimiz İnsanları Neden Seviyoruz ?

 

Arkadaşlık akıl sağlığı için önemliyse şu soru akla gelebilir: daha fazla arkadaşa sahip olmak daha iyi akıl sağlığı mı demektir? Çevrenizde pek çok bağlantınız olabilir ancak ya bu bağlantılar anlamlı değilse; duygusal yakınlık, güven geliştirme, geri verme ve bağlantı kurma üzerine değilse…

Nicelik hakkında düşünmek yerine arkadaşlıklarınızın niteliğine ve çeşitliliğine odaklanın.

Bağlantılarınızın sağlamlığını düşünün. Arkadaşlık türleri önemlidir. Arkadaşlar hayatınızda farklı roller oynayabilirler ve farklı ilişki türleri için farklı arkadaşlarınız olabilir.

Arkadaş Olarak Kimi Seçeriz?

Arkadaşlık, seçimimizi ve potansiyel arkadaş arayışımızı etkileyen iki ana faktör vardır: bireysel ve çevresel faktör. Bireysel faktör; yaklaşılabilirlik, sosyal beceriler, kendini ifade edebilme ve yakınlık gibi etkileri içerir. Çevresel faktör; yakınlık, coğrafya, aktiviteler ve yaşam olayları gibi etkileri içerir.

 

Arkadaşlık Modeli 1

Ancak bir başkasının varlığı ile zevk alınabilir anlayışının olduğu arkadaşlık türüdür. Birisiyle birlikte olmak bir tercihten ziyade bir görev haline geldiğinden arkadaşlık solmaya başlar.

 

Arkadaşlık Modeli 2

Burada karşılıklılık hakimdir. Her iki taraf içinde ihtiyaçlar ortaya çıktıkça, desteğin her iki yönde akması beklenir.

 

Arkadaşlık Modeli 3

Gönüllülük temelinde kurulan arkadaşlıklardır. Bu güçlü ittifak bazılarının deyişi ile şöyle ifade edilebilir. “Arkadaşlarım, seçtiğim ailem.

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul