Sevgi Dilimizi Anlamak | Terapi Evreni
Sevgi Dilimizi Anlamak

   Sevgimizi ifade etmek için birçok yol deneriz. Birçok yol ile seni seviyoruz deriz, aslında doğrudan bunu söylemesek de baskın sevgi dilimiz. Herkes sevgisini baskın türe göre yaşamak ve ifade etmek ister.  Karşımızdaki kişiye sevgimizi göstermek için kullandığımız yolları Dr. Gary Chapman beş farklı başlık altında toplamıştır. Chapman, uzun süreler gerçekleştirdiği çift ve evlilik seminerlerinden yola çıkarak ortaya çıkardığı beş sevgi dilini şöyle ifade etmektedir: Hizmet Eylemleri, Kaliteli Zaman, Fiziksel Temas, Onaylayıcı İfadeler ve Hediyeleşmek… Yapılan basit bir test ile baskın sevgi dilinizi bulabilirsiniz.

   Baskın sevgi dilinizi bulduktan sonra sevgiyi nasıl ifade etmek istediğiniz ve sevgiyi nasıl almak istediğiniz ortaya çıkmaktadır. Baskın sevgi diliniz size ilişkilerinizde doyum sağlama yolunu gösterecektir, aynı zamanda partnerinizin ihtiyaç duyduğu şekilde sevgi depolarını doldurabilmeyi sağlayacaktır.

  Peki bu sevgi dilleri nedir? Hizmet eylemleri eğer baskın sevgi diliniz ise; partnerinizin rol ve sorumluluklarını yerine getirmek, sizin için zorlayıcı olsa da fiziksel yardım gerektiren konularda yardımcı olmayı sevdiğinizi ifade eder. Örneğin partneriniz için çamaşırları toplamak, dönem projesi için yardım etmek ona seni seviyorum demenin bir yoludur. Eğer partnerinizin baskın dili de hizmet eylemleri ise aynı şekilde ona yapacağınız fiziksel yardımlar sevgi deponuzu dolduracaktır.

 Baskın sevgi diliniz Kaliteli Zaman ise birlikte izleyeceğiniz bir film, gideceğiniz bir tatil sevgi deponuzu dolup taşıracaktır. Kaliteli zamanın ifadesi birlikte vakit geçirirken keyif almayı temsil eder. Sizin ya da partnerinizin sevgi dili buysa ona seni seviyorum demenin en iyi yolu birlikte bir etkinlik planlayıp, Hadi gidiyoruz!! Demektir.
 

   Fiziksel temas noktasında bakıldığında yapılan küçük bir masaj, sırtına dokunmak hatta sohbet ederken elini dizlerine koymak sevgi depolarınızı coşturacaktır. Partnerinizle kuracağınız en küçük fiziksel dokunuş seni seviyorum demekten başka anlam ifade etmeyecektir.

 Onaylayıcı ifadeler sevgi diliniz ise sizinle kuracağı destekleyici iletişim iyi gelecektir. Örneğin; Hayatım çok iyi gidiyorsun, başaracağına inanıyorum!! Demek sizi fazlasıyla tatmin edecektir. Onaylayıcı kelimeler başarmak istediğimiz ya da duymak istediğimiz iyi niyeti sözlü şekilde ifade etmektir. Sizin ya da partnerinizin baskın dili buysa eğer cesaretlendirici sözler ilişkinizi güçlendirecektir.

  Son olarak sevgi diliniz Hediyeleşmek ise maddiyatı fark etmeksizin somut bir nesnenin size sunulması tatmin dolu bir ilişki yaratacaktır. Maddi değeri ne olursa olsun, özel gün veya sıradan bir günde alınan küçük bir hediye partnerinizin sevildiğini hissetmesine olanak sağlayacaktır. Eve gelirken alınan bir çiçek, bir kartpostal veya sabah yatak ucuna bırakılmış minik bir günaydın notu sevgi depolarınızı şahlandıracaktır.

  Sevgi dilimizi anlamak, partnerimizle ortak dili konuşmamızı sağlayacaktır. Birçok çiftte gözlemlenen sorunlara bakıldığında ortak sevgi dilini konuşamamak ya da seni seviyorum demeyi ifade edecek eylemlerde bulunmamak olacaktır. Örneğin; Partnerler terapiye alındığında ‘ben onun için yemek yapıyorum, temizliğini yapıyorum, işlerine yardım ediyorum ancak bana bir kere olsun yardım etmemiştir’ diyen taraf ile ‘ben bu dediklerini yapmıyorum ancak her zaman işlerin yoluna girmesi için seni cesaretlendirecek sözler söylüyorum, seni her konuda desteklediğimi ifade ediyorum’ diyen partnerler birbirlerinin sevgi dillerini anlamamaktadır. Hizmet eylemlerini bekleyen partner ile onaylayıcı sözler ile kendini ifade eden partner aynı sevgi dilini konuşmamaktadır. Bu partnerlerin birbirlerini anlaması onlara göre seni seviyorum ne demektir önce bunu anlamaktan geçer. Sevgi dilleri partnerle kurulan iletişim açısından çok önem arz etmektedir. Sizlerde birazcık araştırma ile sevgi dilinizi bulacağınız testlere ulaşabilirsiniz.

  Sağlıklı, huzurlu ve sevgi dolu kalın…

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul