Sevgi ve Saygı | Terapi Evreni
Sevgi ve Saygı

Bir ilişkiyi ayakta tutan birçok temel etken vardır. Bu etkenlerden iki tanesi sevgi ve saygıdır. Bazen sadece sevmek yetmez, partnerimizin isteklerine, arzularına, sınırlarına, karakterine ve yapmak istediklerine saygı duymamız gerekir. Sadece sevgi yetmediği gibi ilişkilerimizde sadece saygıda yetmez. Eğer partnerimizi sevmezsek saygı duyamayız aynı şekilde saygı duymazsak ta bir süre sonra tahammül seviyemiz ve saygımız azalır. Sevgi ve saygının varlığı ilişkilerimizi ayakta tuttuğu gibi, sevgi ve saygının yokluğu ilişkilerimizi yıpratır ve bir boşluğu bazen de belirsizliğe doğru sürükler.

Öncelik olarak partnerimizi olduğu gibi kabullenmemiz gerekiyor. Tabi ki bizlerde kendi istek, arzu ve beklentilerimizi belirtmemiz gerekiyor. Partnerimizde tabi ki belli süre sonra hoşumuza gitmeyen davranış ya da tutumlar olabilir bunları onu kırmadan söylememiz gerekiyor. Karşımızdaki insanı sevmemiz ve ona saygı duymamız hoşumuza gitmeyecek tutum ve davranışlarını sorgulamadan kabul etmemiz demek değildir.

İlişkide partnerimize saygı duymamız, onun sınırlarına saygı duymamız, hayatını kısıtlamamız, ulaşmak istediği hedeflerine saygı duymamız ve yanında olmamızdır. Bizler bazen sevmenin kıskanmak olduğunu düşünebiliyoruz. Aslında sevmek kıskanmak değildir. Kıskanmak değer vermek, kendimize özel kılmaktır ama aşırıya kaçmadığımız ya da partnerimizin sınırlarını ihlal etmediğimiz sürece.

Örnek verecek olursak, mesela sevgilimiz maça gitmek istiyor ve bunu hayatının belirli aşamalarında düzenli olarak yapıyor maça gitmesini kısıtlamak onu kıskanmak daha çok sevmek değil istek ve arzularından uzaklaştırmak, sınırlarına saygı duymamaktır. Aynı şekilde kız arkadaşlarımızla bir şeyler yapmak istediğimizde erkek arkadaşımızın bizi kısıtlaması da sevgi değil isteklerimize saygı duymamasıdır.

Aslında bu etkenlerin önemli bileşenlerinden biri de güvendir. Birbirinizin sınırlarına, isteklerine ve arzularına saygı duyduğunuz saygı, sevgi ve güven dolu mutlu, sağlıklı ve huzurlu ilişkilerinizin olması dileğiyle…

 

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul