Sevgilim Canımı Yakma: Bir Gasligting Sorunu | Terapi Evreni
Sevgilim Canımı Yakma: Bir Gasligting Sorunu

 Bir ilişkiye başladığınız ilk zamanları hatırlar mısınız? Sanki bir peri masalı… Prens ve prensesin sonsuza kadar mutlu yaşadığı masal(!)

 Peki zamanla ne değişti de bu peri masalı tehlikeli bir hal almaya başladı? İlk zamanlarda karnınızdaki kelebekler yerini içten içi sizi kemiren kurtlara nasıl dönüştü? Zamanla hissettiğiniz iyi duygular kendini yetersizlik duygularına dönüştürür. Bu hale nasıl geldiğinizi anlayamaz duruma gelirsiniz.

 Bu duruma Gaslighting denir. Gaslighting, ikili ilişkilerde karşıdaki kişiyi akıl oyunları ve manipülasyonlarla özgüvenini zedelemektedir. Kişi zamanla partnerinin akıl sağlığından şüphe duymasına, onun yalan söylemekle tehdit etmeye başlar. Mağdur edilen kişiyi kendi düşüncelerine dair şüpheye düşürür. Bir noktada kişi zamanla savunmasız kalarak mağdur eden partnere bağımlılık geliştirebilmektedir. Adım adım mağdur eden partner bu sarmalı inşa eder ve kurbanını ağına çeker. Zihninizi kullanılmaz hale getirir. Savunmanız çöktükçe partneriniz olmadan başarısız, yetersiz hissetmeye başlarsınız.

 Hissetmiş olduğunuz bu kendini kaybetmişlik hissi en başta hissettiğiniz o güzel duygularla çelişmeye başlar. Zamanla kaybettiğiniz muhakeme yeteneğiniz ile olayları değerlendirmede sorunlar yaşarsınız. İçten içe bilirsiniz ki yolunda gitmeyen bir şeyler vardır. Çok fazla kaygılı hissettiğinizi fark edince bedeninizin size sinyaller verdiğini gözlemlersiniz.

 Peki Gaslighting yapan partner hangi yollara başvurur;
  Düşüncelerinizin değersiz olduğunu hissettirerek, davranışlarını yönetemeyen biri olarak suçlanabilirisiniz.  

 Sizi dinlemek istemez ya da anlamadığınızı söyleyerek sizi sustururlar.

 Karşınızda güçlü bir şekilde durarak hikayeyi değiştirirler. Hikayenin ayrıntılarını unutmakla sizi suçlarlar.

 Bir olayı istememenize rağmen sanki istiyormuşsunuz, siz seçmişsiniz gibi davranırlar.

 Bu liste bu şekilde uzayıp gider…

 Eğer sizde buna benzer bir durum yaşıyorsanız bir yardım almak ilişki yaşama biçiminize yardımcı olabilir. Daha sağlıklı ve güzel ilişkiler kurarak hak ettiğiniz peri masalını yaşayabilirsiniz.

Huzurla Kalın

 

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul