Sevilmek İçin Mükemmel Olmak Zorunda Değilsin | Terapi Evreni
Sevilmek İçin Mükemmel Olmak Zorunda Değilsin

Mükemmel olma ihtiyacı genellikle yetersiz olma ihtiyacından gelir. Yetersizlik hissini telafi etmek amacıyla mükemmel olmaya çalışırız. Genellikle çocukluk döneminde ebeveynlerinden ve çevresinden yeterince sevilmemek, kabul edilmemek, başarısız olmak ve istenmemek gibi kalıplarla büyüyen bireyler yetişkinlik süreçlerinde ancak mükemmel olabilirlerse kabul görecek ve sevileceklerine inanırlar. Çocukluk döneminde oluşum gösteren ve doyum ihtiyacı içinde olan sevgi depolarımız vardır. Bu sevgi depolarımız değer görme, onaylanma, yeterli hissettirilme ve anlaşılabilme gibi duygularla birlikte doyuma ulaşır. Çocukluk döneminde aileleri tarafından yeterince doyurulmayan sevgi depolarımızı yetişkinlik sürecinde daha aç bir şekilde doyurma arzusu içinde oluruz.

 

Açlık gösteren bu sevgi depolarımızı doldurma konusunda oluşturmuş olduğumuz belirli savunma mekanizmalarımız vardır. Bu mekanizmalarımızın devreye girmesinde rol oynayan duygularımızdan biri de “mükemmel” olma arzumuzdur.

 

Mükemmelliyetçilik ile Nasıl Baş Edilir?

Öncelikle kimsenin mükemmel olmadığını kabul edin!

 

Yaptığımız hiçbir şey, seçtiğimiz hiçbir tercih bizlerin kusursuzluğunu desteklemez. Bir davranımla mükemmelliğe ulaşamadığımız gibi yanlış ya da eksik bir davranımımızla da eksik ve yetersiz olmayız. Bu sebeple hata yapma korkunuzdan kurtulun.

 

Hedeflerinizin ve bunların gerçekçiliğini gözlemleyin. Yapabilecekleriniz konusunda kendinize karşı açık olun. Yeri geldiğinde bir yakınınıza ya da bir duruma karşı hayır diyebilirsiniz.

 

Eleştirilmekten korkmayın. Kendiniz hakkında gerçekçi düşüncelerden kaçınmayın. Geçmişte öğrenmiş olduğunuz ve kendinizde kodladığınız düşünce kalıplarını fark edin. Eleştirilmek sizin için ne ifade ediyor? Kendinize karşı yaptığınız eleştiriler gerçekten sizin düşünceleriniz mi yoksa onaylanmak için kendinize oluşturmuş olduğunuz kalıplar mı?

 

Kendinize yüksek hedefler koymak yerine, küçük adımlarla ilerleyin. İlerlediğiniz o küçük adımlar sonucundaki başarınızı kendinize hatırlatın ve kendi içinizdeki o aç olan sevgi depolarını beslemeye çalışın… Çünkü bunu hak ediyorsunuz!


Psikolog
Yazar
Psikolog Yagmur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1400.00 TL
  • Sesli1400.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul