Sınırlar | Terapi Evreni
Sınırlar

Sınır koymak kimi zaman dikkat etmediğimiz veya farkında olmadan, normal olarak davranışları algıladığımız bir yapıya sahiptir. Sınır koymak kimi zaman çocuklara, çiftlerin birbirlerine veya ikili ilişkilerdeki en büyük problemlerin yansıma biçimidir diyebiliriz. Hayır! , İzin vermiyorum ! Bunu alamazsın! vb gibi durumların getirdiği negatif duyguları temsil eder. Çeşitli tiplerde sınırlar vardır: Katı, Yarı Geçirgen,  Geçirgen  sınırlar vardır. Her sınır çeşidi birbirinden farklıdır. Şimdi biraz daha detaylandıralım sınırları !

 

Katı Sınırlar: Kişinin koyduğu kural veya sorumlularının bir hiyerarşi düzeninde, karşı tarafın duygu ve düşüncelerini önemsemeden başka birisine koyduğu kurallardır. Bu kurallar duvar gibidir. Kuraldan çıkmak veya kuralı ihlal etmek, kişinin bu durumdan fayda sağlanamamasına neden olur. Örneğin; otoriter, empati seviyelerinin az, sadece kendi duygu ve düşüncelerine önem veren insanlar bu grupta yer alır.

 

Yarı Geçirgen Sınırlar: Sık olmayan, kaskatı bir mizaca sahip olmadan  sağlam temelleri barındırmayan sınırlardır. Bu yapıya sahip kişiler  insanların yeni fikirlere ve verilere daha açık oluyorlar. Bunu yaparken kendilerini tehlikelerden korumak amacıyla mesafe koyma  ve aynı zamanda  kendilerini korumacı bir biçimde belirginleştiriyorlar

 

 

            Geçirgen Sınırlar: Katı sınırların tam aksine geçirgen sınırlarda kişi tamamiyle karşılarındaki kişilere hızlı güveniyor ve karar alırken yönlendirilmeye oldukça açık oluyorlar. Bu durum duygusal ve zihinsel açıdan ihtiyaç duydukları korumadan yoksun kalmalarına sebep olabiliyor ve mahremiyet ve benlik algılarını zedeleyebiliyor.

 

 

            Sınır çeşitlerini öğrendiğimize göre, sizin sınırlarınız hangisi bir düşünün isterseniz. Keyifli yorumlamalar :)

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Funda
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1400.00 TL
  • Sesli1400.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul