Şizotipal Kişilik Bozukluğu | Terapi Evreni
Şizotipal Kişilik Bozukluğu

- Şizotipal kişilik bozukluğu tuhaf ve eksantrik düşünceler ve davranış,psikotizim,kişiler arası kopma ve şüphecilik ile tanımlanır.

- Bu bozukluğu olan kişilerin tuhaf inançları ya da büyülü düşünme şekilleri olabilir; Örneğin başka insanların zihinlerini okuya bildikleri ve geleceği göre bildikleri inancı gibi.

- Bu insanların referans fikirlerinin olduğu olayların özellikle onlar için belirli ve tuhaf bir anlamı olduğu şüphecilik ve paranoid düşünceler sergiledikleri de sıkça görülür.

- Gerçekte orada var olmayan bir gücü ya da bireyi hissettikleri gibi nükseden yanılsamaları olabilir yani doğru olmayan duyusal algılar.

- Konuşma sırasında kelimeleri tuhaf ve açık olmayan şekillerde kullanabilirler örneğin çok da konuşulacak biri değil ifadesini konuşması kolay olmayan biri anlamında Kullanabilirler.

- Davranışları ve görünüşleri de tuhaf olabilir örneğin kendi Kendilerine konuşabilirler ya da Pis ve eskimiş kıyafetler giyebilirler.

- Tanı için bu semptomların önemi ile ilgili bir çalışmada paranoid düşüncenin referans fikirlerin ve illüzyonların en çok bahsedilen örnekleri oldukları belirtilmiştir.

- Her ne kadar bu bireylerin çoğunda şizofreni gelişimi olmasa da şizotipal kişilik bozukluğu tanısı konulmuş olan kişilerin bazılarında zaman içinde daha ciddi psikotik semptomlar gelişebilir ve az bir kısmında da zaman içinde şizofreni gelişir.

- Şizotipal Kişilik bozukluğu olan bireylerin belkide her iki bozukluğun kişiler arası Kopmayı kapsamasından dolayı çekingen kişilik bozukluğu kriterlerini de sıklıkla karşıladıkları görülmektedir.


Psikolog
Yazar
Psikolog Berna
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1400.00 TL
  • Sesli1400.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul