Son Zamanların Gençlik Sırrı: KOLAJEN! | Terapi Evreni
Son Zamanların Gençlik Sırrı: KOLAJEN!

Tutkal kökünden türeyen bir kelime, kolajen. Neden bu kelimeden türedi diyecek olursanız, vücutta tıpkı bir tutkal gibi dokuları bir arada tutmayı sağlar. Bunun yanı sıra cilde sıkılık, esneklik ve dayanıklılık kazandırır, tendon-eklem, damar duvarları, göz, saç, diş, tırnak ve kemiklerde yapısal bütünlüğü sağlar.

Kolajen vücudumuzda en çok bulunan protein olmasına rağmen neden dışarıdan almaya ihtiyaç duymaya başladık? Bu soruya birden fazla cevap verebilirim. Öncelikle artan hava kirliliği vücudumuzda kolajen düzeyinin azalmasına en önemli sebeplerden biridir. Bunun yanında stres, güneşe yoğun maruziyet, sigara kullanımı, aşırı şekerli besin tüketme, aşırı alkol tüketimi de kolajen düzeyinin azalmasına neden olmaktadır.

Dışarıdan kolajen almak istediğiniz zaman ise önünüze üç farklı tipte kolajen çıkacaktır. Bunlar Tip 1, Tip 2 ve Tip 3 kolajen diye adlandırılmaktadır. Tip 1 kolajen; cilt, kemik, kas, doku, saç ve tırnaklarda bulunur ve o bölgelerdeki kolajen düzene etki eder. Tip 2 kolajen ise eklemlerde bulunarak eklem kıkırdağına etki eder. Tip 3 kolajen ise kas, organ ve damar yapılarına etki ederek büyük kan damarlarındaki, bağırsak ve rahimdeki var olan kolajen seviyesini arttırır.

Kolajeni dışarıdan almaya başladınız ama etkisini göremediyseniz bunun sebebi de vücudunuza yeterli bakır ve çinkoyu almamanızdan kaynaklanıyor olabilir. Bu iki mineral kolajen üretimini destekler ve vücutta eksiklikleri olursa dışarıdan aldığınız kolajen de tam etki gösteremez.

Uygun kolajen çeşidi ve miktarını mutlaka beslenme uzmanınıza veya ilgili hekiminize sormalısınız. Kolajen halen araştırılan bir ürün olduğu için çocuklara, emziren annelere ve hamile annelere kullanımı tavsiye edilmez.

 

 


Diyetisyen
Yazar
Diyetisyen Gizem Nur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü500.00 TL
  • Sesli450.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul