Sorumluluk Sahibi Olmak - Sorumluluk Bilinci Kazanmak | Terapi Evreni
Sorumluluk Sahibi Olmak - Sorumluluk Bilinci Kazanmak

Hepimiz hayatımızda kurduğumuz bir takım ilişkilerde karşımızda kişilerin sorumluluk sahibi olmasını ve bazı önceliklerini bilmesini aynı zamanda da buna uygun hareket etmesini isteriz.
Bununla birlikte işveren/çalışan olarak,ebeveyn olarak,eş/partner olarak veya vatandaş olarak içinde bulunduğumuz toplumda,  sahip olduğumuz rollerin sorumlulukları vardır ve bunların yerine getirilmesi beklenir.
Sorumluluk duygusu,sorumlulukların farkında olma,sorumluluk billinci kazanma ve buna uygun hareket etme becerisi yaşama dair bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da erken çocukluk döneminde temelleri atılan bir kavram ve kazanımdır.Bu temeller üzerine inşa edilerek yaşam boyu devam eder.

Sorumluluk Nedir?
En kısa ve özet tanımı ile sorumluluk,bir kişinin, çocukluk döneminden itibaren gelişim seviyesine,yaşına ve konumuna göre üzerine düşen görevleri yerine getirmesidir.
Bu görev bilinci genelde çocuklukta akademik sorumluluklarla başlar ve ebeveynler tarafından kazandırılan bu bilinç yaşamın diğer evrelerinde de aynı şekilde biizmle gelir.Örneğin çocukken ödev yapmakta zorlanan ve bu sorumluluğu kazanamamış çocuklar,yetişkinlikte ilişkilerinde bir takım duygusal sorumluluklar alma veya iş hayatında  görev bilinci kazanma konusunda zorlanmalar yaşayabilirler.Çocukken ödevini yapması için ebeveyni tarafından sürekli uyarılmak zorunda yada hatırlatılmak zorunda kalınan bir çocuk ilerde her zaman bir şeyleri yerine getirmek için uyarılmak yada ikaz edilmek davranışını bekleyecektir.
Nasıl ki sadece iş yaşamındaki sorumlulukları yerine getirmek yeterli değilse,sadece özel hayatta yada ailedeki sorumlulukları yerine getirmekte toplumsal varoluşumuzu olumsuz etkileyecek ve sizi başarısız gösterecektir.Bu bağlamda aslında sorumluluk kavramını iki başlık altında inceleyebiliriz.
Sosyal sorumlululuk ve Kişisel Sorumluluk.

Kişisel sorumluluk;kendi benliğimize karşı sorumluluklarımızın tamamını içerir.Kişisel sorumluluk bir yetişkin için kendini geliştirmek iççin çabalamak,mevcut alışkanlıkların sonucunu kabul etmek gibi maddeler içerirken,
Sosyal sorumluluk ise;birey olarak başka insanlara karşı da sorumluluklarımızın olduğu ifadesidir.

Unutmayalım! Sorumluluk duygusu bir bütündür ve bütün olarak kazanılır,hayatın her alanıyla ilgili bir kavramdır.

Zet Ömer Bozkurt

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul