Sosyal Çevremiz Bizi Ne Zaman Etkiler? | Terapi Evreni
Sosyal Çevremiz Bizi Ne Zaman Etkiler?

Bireyin gelişimine etki eden etkenler arasında bile çevresel etkenler yer almaktadır. Kimi zaman umursamasak ta yokta saysak sosyal çevremiz bizi etkilemektedir. Bu etkenler bazen psikolojik bazen fiziksel olabiliyor. Maruz kaldığımız sosyal etkenler davranışlarımızı, tutumumuzu etkilediği gibi işimizi ya da yaşantımızı da etkileyebiliyor.

Genel olarak en çok iki durum gözlenir;

1.      ‘İnsanlar ne der?’

2.      ‘Önce onların mutluluğu.’

Bu durumu tabiki de sadece bu iki ifadeyle genellemek doğru olmaz. Ama bu iki durum genel olarak yaşantımıza büyük bir etki etmektedir. Kişi karar verirken ya da bir oluşum içerisine girerken genel olarak sosyal çevresinin fikir ve kararları kişinin kararlarını etkiler.

Bu gibi durumlarda yapmamız gereken kendi istek ve arzularımızı bilmek, hedeflerimize ulaşmak için çabalamak, cesaretli olmak ve en önemlisi hayır demeyi bilmek. Bu tabi bize zarar verecek durumlarda yakınlarımızın ya da sosyal çevremizin bizi korumasına ya da bize yardım etmesine izin vermemek değil. Sadece isteklerimizden sosyal çevremizin söylediklerine göre vazgeçmememiz gerekiyor.

Bu durumların yanı sıra sosyal çevremizin bizi etkilediği birden fazla durum ve koşul vardır.

Sosyal çevrenin üzerimizdeki etkileri sadece psikolojik değil psikolojik etkenler sonucu fiziksel etkenlerde meydana gelebilmektedir. Bu durumla ilgili birden fazla durum ve örnek belirtilebilir. Önemli olan sosyal çevre ve diğer etkenler karşısında olumsuz etkilenip pes etmektense kendi isteklerimize ulaşabilmek için mücadele etmemiz gerekiyor.

Olumsuzlukların bizi etkilemediği başarı dolu bir yaşamımız olması dileğiyle…

 

 

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul