Sosyal İlişkiler Vücudunuzun Strese Nasıl Tepki Verdiğini Etkiler | Terapi Evreni
Sosyal İlişkiler Vücudunuzun Strese Nasıl Tepki Verdiğini Etkiler

 

Çeşitli yaşlarda bizi stresten kimin koruduğunu anlamak sağlığı iyileştirebilir.

ANAHTAR NOKTALARI

  • Olumlu sosyal ilişkiler, sosyal tamponlama adı verilen bir fenomen nedeniyle zihinsel ve fiziksel sağlığımızı olumlu yönde etkileyebilir.
  • Ebeveynler, arkadaşlar ve romantik partnerler, vücudumuzun strese verdiği tepkileri azaltabilir, ancak bunların etkinliği gelişim aşamasına göre farklılık gösterir.
  • Ergenler, sosyal ilişkilerden biyolojik fayda sağlamada yetişkinlere ve çocuklara göre daha fazla zorluk yaşayabilirler.
  • Ergenler için kimlerin etkili sosyal stres tamponları olabileceğini anlamak için gelecekteki araştırmalara ihtiyaç vardır.

Sevdiğiniz birinin yanındayken kendinizi daha sakin veya daha az stresli hissettiyseniz, psikologların sosyal tamponlama dediği , yakın sosyal partnerlerin strese karşı biyolojik tepkileri azaltma yeteneği olan fenomeni deneyimlediniz demektir .

Onlarca yıllık araştırmalardan, sosyal ilişkilerin beyinlerimiz ve biyolojimiz üzerinde anında etkileri olabileceğini biliyoruz. İnsanlar çok sosyal bir türdür ve genel olarak beyniniz sosyal etkileşimi ödüllendirici bulur. Aslında, başkalarıyla etkileşimde bulunmak, para, uyuşturucu ve yiyecek gibi diğer ödüllendirici şeylerle benzer beyin yollarını harekete geçirir .Bu, sosyal etkileşimin sorunlu uyuşturucu kullanımı veya kumar oynamanın zararlı olduğu kadar zararlı olduğu anlamına gelmez. Bunun yerine, kendimizi iyi hissettirdiği için diğer insanlarla, özellikle de sevdiklerimizle etkileşime geçmek için motive olduğumuz anlamına gelir .

Bir çalışma, yetişkinlerin eşleri veya aile üyeleriyle etkileşime girdiklerinde kan basıncının günün diğer saatlerine göre daha düşük olduğunu, bu nedenle sosyal etkileşimlerin kardiyovasküler sisteminizi neredeyse anında sakinleştirebileceğini gösterdi. Yetişkinlerde, en iyi arkadaşlarıyla stresli bir göreve hazırlanmak , tek başına stresli bir göreve hazırlanmaya kıyasla vücudunuzun ürettiği stres hormonu kortizol seviyesini düşürür .Çok fazla kortizol, bastırılmış bir bağışıklık sistemine, daha fazla kardiyovasküler ve metabolik riske ve beyinde değişikliklere yol açabilir. Sonuç olarak, sevdiklerimizin aşırı kortizolü tamponlama yeteneği, sosyal ilişkilerin sağlık için bu kadar iyi olduğunu düşünmemizin nedenlerinden biridir.

Son araştırmalar, sosyal tamponlamanın bebeklerde, çocuklarda ve gençlerde yetişkinlerde olduğu gibi çalışıp çalışmadığını araştırmıştır. Örneğin, bir bebeğin bakıcısının , bakıcısıyla güvenli bir bağı varsa, bebek aşı olurken stres hormonu kortizoldeki artışları daha yaşamının ilk yılında tamponlayabildiğini biliyoruz (Gunnar, 2017).Ergenlikten önce, stresli bir topluluk önünde konuşma görevinden önce bir ebeveynle hazırlanmak üzere rastgele atanan çocuklar, kortizol seviyelerinde beklenen artışları gösteren bir yabancıyla hazırlanan çocuklara kıyasla kortizolde artış göstermezler. Bununla birlikte, ergenliğin orta noktasında, ebeveynler artık gençler için kortizol tepkisinin etkili tamponları değildir (Hostinar ve diğerleri, 2015; Doom ve diğerleri, 2015).

Ebeveynlerin artık etkili olmadığı durumlarda arkadaşlarının gençler için sosyal tampon görevini üstlenip üstlenemeyeceğini test etmek için, gençleri rastgele bir şekilde en iyi arkadaşları veya ebeveynleri ile topluluk önünde konuşma görevine hazırlamaları için görevlendirdik (Doom ve diğerleri, 2017). Arkadaşlarıyla hazırlanan gençlerin, bir ebeveynle hazırlanan gençlerden daha yüksek kortizol seviyelerine sahip olduklarını görünce şaşırdık.

Bu artan stres tepkisinin, gençlerin arkadaşlarının yanında çekingen olma ve arkadaşlarının onlar hakkında ne düşünebileceği konusunda endişelenme eğiliminden kaynaklanabileceğini düşünüyoruz. Ergenler için kimin yardımcı olabileceğini gerçekten bilmiyoruz, bu nedenle şu anda Mental Research Institute'un bu çalışma için desteğiyle kardeşlerin çocuklar ve gençler için etkili sosyal tamponlar olup olmayacağını test ediyoruz. Ergenlerin zihinsel sağlık sorunları geliştirme açısından daha büyük bir risk altında olduklarını biliyoruz, ancak ebeveynlerin kaybının ve arkadaşların sosyal tampon olamamasının bu artan riske katkıda bulunup bulunmadığını bilmiyoruz.

Sosyal tamponlama üzerine bu araştırmanın ana çıkarımları nelerdir?

  1. Romantik partnerlerin ve arkadaşların yetişkinler için stres tepkilerini tamponlayabildiğini biliyoruz, bu muhtemelen olumlu sosyal ilişkilerin sağlık için harika olmasının nedenlerinden biridir. Kendinizi stresli hissettiğinizde, sevdiğiniz birine ulaşın çünkü bunun zihinsel ve fiziksel sağlığınız için olumlu faydaları olacaktır.
  2. Bakıcılar tarafından sosyal tamponlama bebeklik döneminde zaten mevcuttur ve bebekleri ve çocukları günlük yaşamlarındaki potansiyel stres faktörlerinden korumak için olumlu bakıcı-çocuk ilişkilerini geliştirmenin önemini vurgulayan ergenliğin orta noktasına kadar devam eder.
  3. Gençler için biyolojik stres tepkilerinin etkili sosyal tamponlarının kimler olabileceğini henüz bilmiyoruz. Bununla birlikte, ergenlikte bakıcılarla olumlu ilişkiler kurmanın birçok zihinsel sağlık yararı ve hatta kardiyovasküler sağlığa uzun vadeli faydaları olduğunu biliyoruz . Sonuç olarak, gençler ve bakıcıları arasındaki istikrarlı ve sevgi dolu ilişkileri desteklemek hala son derece önemlidir.

Psikolog
Yazar
Psikolog Begüm
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul