Stresle Başa Çıkma | Terapi Evreni
Stresle Başa Çıkma

Stresle hayatımızın her alanında karşılaşılabiliriz, stresi tamamen hayatımızdan çıkarmaya çalışmak zor ve yorucudur bunun yerine başa çıkma yollarını öğrenmemiz daha kolay ve gerçekçidir.

Kronik olarak stresin var olması hayat kalitesini düşüren bir durumdur. Yüksek stres seviyesi vücutta kortizol hormonunu arttırırken fizyolojik, davranışsal ve zihinsel olarak etki eder.

Fizyolojik olarak; bedensel yorgunluk, yüksek tansiyon, beyin hacminde küçülme, kalp-damar hastalıkları, baş ağrıları, kas ağrıları, göğüs darlığı, mide rahatsızlıkları.

Davranışsal olarak; saldırganlık, bir şeye karşı bağımlılık (alkol, madde, sigara), beslenme düzeninde azalma ya da artış.

Zihinsel olarak; kaygı bozukluğu, depresyon, hafıza problemleri. Semptomların ayrı ayrı görülmesinin yanında aynı anda birçok etkisi de saptanabilir.

Çözüm Önerileri

Bedensel olarak gerçekleştirilebilecek olan derin bir nefes alma fırsatı her an yakalanabilir. Stres altında hissedildiğinde uyumak, rahatlatıcı müzikler dinlemek ve bedeni harekete geçirmek iyi gelir.

Zihinsel olarak neyin stres altında hissettirdiğini not edin bunun üzerine sizi o noktaya neyin getirdiğini konuşarak bulmaya çalışın.

Yardım çağrısında bulunun size iyi gelen insanlarla ya da profesyonel destek aldığınız kişi ile durumunuzu paylaşın ve zamanınızı yönetirken önceliklerinizi belirlemeyi unutmayın.

Ruhsal olarak içsel konuşmalarınızda pozitifliğe yer verin geniş bir bakış açısına sahip olmak için farkındalık uygulamalarına çalışın.

Son olarak, bazen mola vererek kendinizi dinlemeyi ve bedeninizi dinlendirmeyi unutmayın.

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul