TARTIŞMAYI ANLAYIN | Terapi Evreni
TARTIŞMAYI ANLAYIN

 

               Tartışma sırasında öfkeden köpürmek gayet normal, herkesin başına gelebilir. Peki ama nasıl yöneteceğiz?

Tartışmalarınız, kavgalarınız bir kameraya kaydediliyor olsa ve yeniden izleme şansınız olsa nerede yanlış yaptığınızı fark etmek o kadar da zor olmaz aslında. Buna benzer bir şey yapmalısınız. Biraz geriye dönüp düşünün, ağır ağır… ilk önce tartışma sırasındaki duygu ve düşüncelerinizi tanımlayın. Karşınızdakinin bakış açısını da anlayabilecek bir algı ile dinleyin. Daha sonrasında da her iki tarafta sorumluluğu üstlensin ve bu tartışmada ki kendi rolünü fark etsin. Bir daha bu duruma gelmemek için neler yapabilir ve yapabilirsiniz bunu konuşun. Hepsi bu, kavgayı anlayabilmek bu şekilde olur.

NOT:

Burada kavga, tartışmadan kastım kesinlikle fiziksel şiddet değildir. Şiddet uygulayan kişi bu konu ile ilgili gerekli adımları atmayı kabul etmiyorsa kendi güvenliğinizi varsa çocuğunuzun güvenliğini sağlamak zorundasınız.

Şiddetin herhangi bir gerekçesi olamaz.

Tartışmaların en önemli yanlarından biri yapılmayan konuşmalarıdır.

               “Yapılmayan Konuşmalar” Bazen tartışmayı iyice irdelemek gerekir.

Bazen konuşmadığımız öyle şeyler vardır ki asıl onların konuşulması ve çözülmesi gerekir fakat asla dile gelmezler, hep kıyısında dolaşılır onların. Belki de bir kez detaylı bir şekilde konuşulsa o saklanan konu, sürekli sürekli yapılan diğer kavgalara gerek kalmayacak. Bazen cesaretimiz olmadığı için bazen ne gerek var daha büyük kavga çıkacak, bazen de ne olsa anlamayacak düşünceleri yüzünden yapamayız o konuşmaları… Bu, gün yüzüne çıkarmadığımız konuşmalar, bilinçaltınızda size veya çevrenize zarar veren bir davranış örüntüsüne sebep olacak düşünceleri barındırıyor olabilir. Dışarıdan bir canavar gibi görünürken aslında yaralı biri olabilirsiniz, ama bunu siz dile getirmedikçe kimse bilmeyecektir.

Kendinizi açmaktan çekinmeyin ve en önemlisi bunu bir zayıflık belirtisi olarak görmeyin.

 

Sevgilerle, hoşça kalın…

 

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul