Ten Uyumu İlişkinin Olmazsa Olmazı Mıdır? | Terapi Evreni
Ten Uyumu İlişkinin Olmazsa Olmazı Mıdır?

Ten uyumunu ne zaman hissederiz?
Ten uyumu en baştan beri olmalı mı?
Ne yaparak ten uyumu sağlarım?

‘Ten uyumu dokunmayı karşı konulmaz bir hale getiren feromonlar gibi hormonal, bilinçaltı süreçler gibi psikolojik, ve tarafların birbirlerinin cinsel anlayışına hitap eden öğelere sahip olması durumu gibi sosyal çerçevelerde iki kişi arasında meydana gelen olumlu ve çekici etkileşimlere verilen isimdir.’ şeklinde tanımlar Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği.
Ten uyumu biyolojik bir süreçtir çünkü feromon adını verdiğimiz bir hormon var ve siz bu hormonu bir ortama girdiğinizde otomatik olarak salgılıyorsunuz. Hava akımı ile birlikte burnumuzdan beynimize iletilen bu hormon bir ten iletişimi oluşturmuş oluyor ve hemen bizlere zihnimizden bilinçaltı bir mesaj geliyor ;
‘karşındaki ile iletişim kurabilirsin.’ Bu noktadan sonra karşınızdaki sizin ilginizi çekmeye başlıyor.

Peki ,ten uyumu nasıl anlaşılır?

-Ona yakınlaştığınızda kendinizi çok yakın hissediyorsanız,
-Bedeni ,kokusu çok tanıdık geliyorsa,
-Onu yıllardır tanımıyormuş gibi hissediyorsanız,
-Kalp atışınız hızlanıyorsa,
-Aynı tenden yaratılmış gibi hissediyorsanız,
-Onunla cinsellik yaşarken zorlanmıyorsanız muhtemelen karşınızdaki kişi ile ten uyumuz var diyebiliriz.

Özellikle çevrenizde gözlemlemişsinizdir; çok güzel bir kadın ve çok güzel bir erkek bir ilişkiye başlıyor fakat bir şekilde ilişkiye devam edilemiyor. Bu ilişkinin neden devam etmediğini, aslında ne kadar da uyumlu gözüktüklerini düşünürsünüz değil mi? İşte bunun sebebi ten uyumudur.
Çok güzel kadınlar veya çok yakışıklı erkekler birbirlerini çekici bulamayabilir, bunun sebebi de ten uyumudur.
Dolayısıyla ten uyumu başlangıçta hissedilmediyse daha sonradan hissedilir mi sorusu da cevap bulmuş oluyor. Yani ne yazık ki ,eğer ten uyumu yakalanmadıysa sonradan oluşacak ya da herhangi bir yöntemle oluşturulacak bir his değildir. Fakat eğer ilişkinin başlarında varlığını doyasıya hissettiğiniz bu uyum daha sonralardan bazı sebeplerle eksilmişse ya da yok denecek kadar azalmışsa geri toparlanabilir çünkü burada sebep başka faktörlerdir diyebiliriz.

Ten uyumu biter mi?
Aşk gibi ten uyumu da kaybolabilir. İlk heyecanlarını kaybeden çiftler , monotonlaşan ilişkilerinde ten uyumunu kaybettiklerini ifade edebilir. Bu durumu önleyebilmek için çiftlerin duygularını açıkça konuşmaları ve ilişkilerini canlandırmak için yeni şeyler denemeye açık olmaları gerekir(tıpkı ilk zamanlardaki gibi).Özellikle çiftler arasında, sarılıp uyuma gibi sürekli  temas halinde kalma durumu azalmaya başladıysa konu ile ilgili bir destek alınabilir ve bu durum kolayca toparlanabilir.

Yani eğer ten uyumunuz başlangıçta var ise azalsa da artsa da sonuna kadar devam eder, eğer ten uyumunuz başlangıçta yok ise o zaman da sonuna kadar devam eder.


Araştırmalara göre görücü usulü gerçekleşen evliliklerde cinsel problemler diğer çiftlere göre daha sık görülmektedir. Eğer ten uyumu yok ise cinsel problem yaşama olasılıkları oldukça yükselmektedir çünkü ten uyumunuzun olmadığı birisiyle cinsellik yaşamak çok zordur.
Bu nedenle birisi ile yola çıkmadan ve bazı kararlar vermeden önce; ona karşı ne hissettiğinize, ona karşı hangi dürtülerinizin olup olmadığına, onun kokusunun hoşunuza gidip gitmediğine, ona sürekli temas etmek isteyip istemediğinize mutlaka dikkat etmelisiniz.
Eğer partnerinizle olan ten uyumunuzla alakalı negatif bir şeyler hissediyorsanız o ilişkiyi tekrar gözden geçirmelisiniz.
Zira ten uyumu, cinsellikte ve ilişkide olmazsa olmazlardandır.


Psikolog
Yazar
Psikolog Selen
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul