Tırnak Yeme Sorunu Ve Çözüm Yolları | Terapi Evreni
Tırnak Yeme Sorunu Ve Çözüm Yolları

 

Tırnak neden yenir?
Çözüm yöntemleri nelerdir?

Daha çok çocuklarda ve gençlerde görüldüğü düşünülse de, tırnak yeme problemi bazen on yıllarca da sürebilir. Çocukluk çağında tırnak yemeye başlayıp kırklı ellili yaşlara gelip halen bu alışkanlığı sürdüren kişilerle de karşılaşılmaktadır.

Öncelikle, tırnak yemenin psikoloji temelli düşünürsek kişinin kendisine yönelik bir saldırı davranışı olarak değerlendirebiliriz.Daha doğrusu çevreye,olaylara,kişilere yöneltilemeyen bir takım saldırganşık ve öfke duyguları tırnak yemek suretiyle aslında bir şekilde sembolik olarak olsa da kişinin kendi bedenine doğru yönlendirilir.Burada aslında tırnaklarını yeme davranışı gerçekleştiren kişi saldırganlığını ifade edebilecek güvenli bir ortam bulamamış demektir.
Özellikle anne babalara  şu uyarıyı yapmalyım ki;
-kız çocuklarına acı oje uygulamak
-ödüller
-cezalar
-her seferinde ‘yapma,yeme şu tırnaklarını,pis ,elini ağzından çek  vs ’ gibi cümleler maalesef burada işe yaramadığı gibi yasaklaştırarak dikkatini daha fazla oraya çekmiş oluyorsunuz.Siz uardıkça davranışı pekiştirmiş olacaksınız ve yasakları delmek için can atan çocuklarınız  u yasağıda keyifle delecek ve size kendi iç dünyasında meydan okuyacak dahası her tırnağını yediğinde size baş kaldırmış hissedip motive olacaktır.

Peki,tırnak yeme probleminiz varsa yada çocuğunuz bu probleme sahip ise ne yapmalısınız?

Eğer anne baba iseniz ve çocuğunuz tırnak yeme davranışı sergiliyorsa, bilin ki çocuğunuz saldırganlık duygularına sahip ve iç dünyasında bir takım savaşlar veriyor.Diyeceksiniz ki bırakalım da bağırsın,kardeşine zarar mı versin?  Elbette hayır .
Ancak bu duyguyu hissettirmeiyiz.Çocuğunuzun yaşadığı saldırganlık büyük ihtimalle sizinle de alakalı olabilir.Tamamen suçlusu sizsiniz diyemesekte ,siz bastırdığınız aldırganlığı çocuğunuza transfer ediyor olabilirsiniz.Bu soruyu lütfen tam şu anda kendinize sorun!

Çocuğunuzun saldırgnlığı ifade etmesine izin vermek demek elbette saygısızlaşması,çevresine ya da kendine zarar verecek olduğu anlamı taşımamaktadır.Güvenli bir şekilde fark ettiirp ,o öfkeyi uygun yollarla dönüştürmesini sağlamak görevi burada tam da size düşmektedir.

Tırnak yeme problemi kadınlarda daha bakımsız ve kötü gözükmekte.Burada zellikle yetişinlerde ojli ve tırnak yenmiş ellerle gezen kadınlar biliçaltında karşı tarafa verilen bir sübliminaldir.Uygun yollarla karşı cinse verilen bir göz dağıdır.

Eğer uygun yollarla öfke ve saldırganlık dışa atılamıyorsa bu bedene yönelir.Unutmayın her davranışımızın altında her zmaan bize gönderilen bir mesaj vardır.Unutmayın septomları bastııp görmezden gelmek yerine onları fark edip,anlamalıyız.

 


 


Psikolog
Yazar
Psikolog Selen
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul