Toksik İlişkiler | Terapi Evreni
Toksik İlişkiler

          Günümüzün en yaygın ilişki türünden birtanesidir. Toksik ilişki, partnerlerin kendi hayatını ve partnerinin zorlayıcı ve ben merkezli tutum sergileme halidir. Partnerler genellikle toksik ilişkide olduklarını fark etmezler bile.Çünkü yaşadıklarını çok güzel kamufle etme misyonuna sahiplerdir. Toksik ilişki için gelin hep birlikte birkaç madde sayalım;

           

1- Saygı görmemek, kişi partnerine saygı duymaz. Sınırlarını, duygularını kontrol edemeyecek derecede bunu yansıtmaya çalışır.

 

2- Partneri memnun etmek için fazla fedakarlık yapmak,  hep vericidirler. Bir tarafın çok verdiği sevgi,saygı,aşk,değeri karşı taraftan kendisinin verdiği kadar bile göremez ve bu da kişiyi hayal kırıklığına uğratır.

 

3- Destek görmemek, partnerlerden birisi bir girişimde bulunduğunda destek yerine daha çok eleştirellik alır partnerinden.

 

4- Sürekli hata yaptığını hissetmek, iletişimin zor olduğu yerlerde sürekli kişi kendini sorgular. Doğru mu ? Yanlış mı? Koşar mı ? vb gibi soruları yönlendirerek genellikle çekimser davranışlarda bulunurlar.

 

5- Güvensizlik ve kontrolcü davranışlar, güven ilişkide yoktur, zorbalayan kişi sürekli kontrolcü olur ve sorgulama yapar. Sürekli aramalar, sürekli mesajlar atar partnere.

 

6- Eleştirilmek ve küçümsenmek, manipülasyona uğrayan kişi hep küçümsenir, yaptığı veya söylediği hiçbir şey onaylanmaz, eleştirilir.

 

Toksik ilişki içerisindeyken kişi genellikle desteklenmediğini, anlaşılmadığını, ihmal edildiğini veya değersizleştirildiğinü hissettirilir. Psikolojik, sosyal, ve fiziksel olarak güvende hissetmeyiz. Yukarıda saydığımız maddelerden birkaçında ilişkilerinizde bulunduğunu düşünüyorsanız toksik bir ilişki içerisindesiniz demektir.


Psikolog
Yazar
Psikolog Funda
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1400.00 TL
  • Sesli1400.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul