Toplumun Dayattığı Beden Algısına Dur Demenin Vakti Geldi | Terapi Evreni
Toplumun Dayattığı Beden Algısına Dur Demenin Vakti Geldi

Sağlıklı görünmek nedir diye sorsak cevaplar ne olurdu? İncecik bir bel, kalem gibi incecik bacaklar ve kollar, dümdüz bir karın,… Peki gerçekten sağlıklı görünme demek bu mu?

Beden kitle indeksi diye adlandırdığımız bir değer vardır. Bu değeri, kilomuzu boyumuzun metrekare cinsinden karesine bölerek hesaplayabiliriz. Çıkan sonuç bize beden formumuzun sağlıklı olup olmadığı konusunda mesajlar verir. İdeal beden kitle indeksi (BKİ) aralığı ülke ülke farklılık göstermekle birlikte Türkiye’de bu aralık, kadınlarda 19-24 kg/m²; erkeklerde ise 20-25 kg/ m²’dir.

Yani ufak bir örnekle bakacak olursak boyu 1,60 metre olan bir kadın 49 kiloyken de ideal ağırlık aralığındadır, 62 kiloyken de ideal ağırlık aralığındadır. Kısacası ideal kiloda olmak için 34 beden olmaya gerek yoktur.

Şu anda toplumda özellikle adölesan gençler arasında görülen zayıf ol sağlıklı görün dayatması gün geçtikçe artmakta ve bu artış hiç sağlıklı sonuçlar doğurmamaktadır. Bu dayatma kişilerde anoreksiya Nervoza, bulimiya Nervoza, duygusal açlık sonucu obezite, aşırı laktasif veya diüretik kullanımı, depresyon, asosyallik ve kendini değersiz görmeye sebep olmaktadır.

Eğer sağlıklı kilo aralığında değilseniz bunu tespit edecek ve o aralığına gelmenizde size yardımcı olacak meslek grubu diyetisyenlerdir. Size kilo konusunda baskı uygulayan herkese “dur” demelisiniz. Bu kişilere dur diyip kendinizi sevdiğiniz an ise eğer varsa veya eksik kilolar onlar bir destekle kolayca gider. Peki bunu nasıl mı bu kadar rahat söyleyebiliyorum? Çünkü ben de yıllar önce gördüğü tedavi sonucu kilo alan ve toplum dayatması karşısında duygusal açlığa yakalanan ama sonrasında tüm baskılara dur diyip ideal kilo aralığına gelen bir insanım ve 34 beden olmadan ideal kilomda 38 bedenimde sağlıkla yaşıyorum. o yüzden sizleri ve bu durumu çok iyi anlıyorum.


Diyetisyen
Yazar
Diyetisyen Gizem Nur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü500.00 TL
  • Sesli450.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul