Topuktan Alınan 1 Damla Kanın Önemi | Terapi Evreni
Topuktan Alınan 1 Damla Kanın Önemi

9 ay boyunca evladınızı sağlıkla kucağınıza almayı beklediniz. O gün geldi yavrunuz kucağınızda sonra gelip topuğundan 1 kan alındı. İyi ama neden?

Bazı bebeklerde doğuştan karaciğerlerinde fenilalanini metabolize eden bir enzim salgılanmaz. Bu kalıtsal bir durumdur ve vücutta fenilalanin birikmesine fenilketonüri (PKU) hastalığı deriz. Yenidoğan bebeklerin topuğundan alınan kan ile fenilketonüri hastalığı olup olmadığı teşhis edilir.

Peki, bebeğinize PKU tanısı konuldu, ne yapacaksınız?

Öncelikle hızlı bir şekilde PKU tıbbi beslenme tedavisi düzenleyen bir diyetisyen bulmalısınız. PKU’da bebeğinizin ileriki yaşlarında zeka geriliği görülme riskini ortadan kaldırmak için uygulanan tek tedavi yöntemi tıbbi beslenme tedavisidir. Doğru diyet, doğru sosyal hayat ve çevresel etmenlerle PKU kontrol altında tutulabilecek bir hastalıktır.

PKU hastaları için özel hazırlanmış formül mama, ekmek, makarna, şehriye bulunmaktadır. PKU tanısı almış bebeklerde onların hayatlarını sağlıklı bir biçimde sürdürmeleri bizim tek hedefimiz ve isteğimiz. Çok değerli hocam çocuk hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Gülden Köksal’ın PKU’lu çocuklar ve aileleri için söylemiş olduğu bir sözle yazımı tamamlamak isterim: “Çocukların geleceğe umutla bakmaları tek mutluluk kaynağımız. Tüm çabalarımız onların ve emekleri yadsınamayacak ailelerin bir gülümsemesi değil mi? Bu çocukları toplum içerisinde başarılı ve kendi ayakları üzerinde durur görmek değil mi?”

 

 


Diyetisyen
Yazar
Diyetisyen Gizem Nur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü500.00 TL
  • Sesli450.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul