Trikotillomani (Saç Koparma Hastalığı) Nedir? | Terapi Evreni
Trikotillomani (Saç Koparma Hastalığı) Nedir?

Trikotillomani halk arasında saç yolma hastalığı olarak bilinir. Bu hastalık, obsesif kompulsif bozukluk ve ilişkili bozukluklar kategorisinde yer almakla birlikte kişide dürtü kontrol bozukluğu sonucunda ortaya çıkan psikolojik bir rahatsızlıktır. 

Kişi kendisinde stres veya kaygı yaratan bir durum söz konusu olduğunda gerginliğini azaltmak adına dürtüsel olarak saçını,kaşını, kirpiğini kopartma davranışı ile rahatlama yaşamaktadır ve bunu çoğu zaman farkında olmadan bilinçsizce yapmaktadır. 

Davranışın sürekli tekrar edilmesi sonucunda kişide saç ve kıl kaybı yaşanır. 

 

Trikotillomani İlk olarak 19. yy. sonlarında Fransız Dermatolog Hallopeau tarafından literatüre kazandırılmıştır.

Hastalığın başlangıcı erken çocukluk ve ergenlik dönemlerine dayalıdır. 

Trikotillomaninin zemininde TSSB  (Travma Sonrası Stres Bozukluğu), endişe ve kaygı bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıklar yer almaktadır. Özellikle çocuklukta yaşanmış olan bir travma hastalığın tetikleyici kaynağıdır. 

Ayrıca, trikotillomani tanısı alan kişilerin aile bireylerinde de aynı tanı veya benzer tanıya sahip psikolojik rahatsızlıklar gözlemlenmiştir. 

 

BELİRTİLER NELERDİR? 

  • kişinin stresin ve gerginliğin kendisini tetiklemesi ile birlikte saçlarını koparması ve kopardıktan sonra bu davranıştan haz alarak rahatlama yaşaması.
  • kişinin sürekli ve tekrarlayarak saç, kaş, kirpik, kıl koparma davranışını gerçekleştirmesi ve bu istek ile baş edememesi. 
  • saç ve kıllarla kaplı olan bölgede tekrarlayan koparılmalar sonucu oluşan kellik.

 

EŞ TANILAR (KOMORBİDİTE)

Trikotillomani oldukça geniş bir komorbidite yelpazesine sahiptir. Özellikle Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu Trikotillomani ile birlikte sık görülmektedir. Buna ek olarak, madde kullanım bozuklukları, yeme bozuklukları ve dürtü kontrol bozuklukları da bu geniş yelpazede yer almaktadır. 

 

TEDAVİ

Hastalığın tedavisinde BDT ( Bilişsel Davranışçı Terapi, Psikoterapi, EMDR ( Eye Movement Desentization and Reprocessing ) tedavisi olumlu sonuçlar vermektedir. 


Psikolog
Yazar
Psikolog Berna
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1400.00 TL
  • Sesli1400.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul