Tükenmişliğin Üstesinden Gelmenin 5 Yolu | Terapi Evreni
Tükenmişliğin Üstesinden Gelmenin 5 Yolu

Yorgun Olmaktan Bıktınız mı? Tükenmişliğin Üstesinden Gelmenin İşe Yarayan 5 Yolu;

 

  • Tükenmişlik, karmaşık bir sistemik tepki gerektiren karmaşık bir sistemik sorundur.
  • Tükenmişlik yapısal ve kültürel bir sorundur. Bunu kişisel dayanıklılık veya irade eksikliğinin bir sonucu olarak görmeyi bırakmalıyız.
  • Tükendiğimizde, hangi stres etkenlerimizin içimizde, hangilerinin kontrolümüz dışında olduğunu kesin olarak belirlememiz gerekir.
  • Tükenmişlik aynı zamanda kendimizle ilgili daha derindeki zarar verici inançları ve bunların iş ve zamanla nasıl iç içe geçtiğini anlamak için bir fırsattır.

 

Tükenmişlik özellikle vicdanlı , kararlı ve işlerine derinden tutkulu olan insanları etkiler . Çok fazla sorumluluk üstlenen insanlar için ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirme arzusuyla hareket eden son derece idealist olan aramızdaki herkes için büyük bir tehlikedir. Aynı zamanda orantısız bir şekilde mükemmeliyetçileri de etkiler .

1. Tükenmişliğin Yapısal Bir Sorun Olduğunu Kabul Edin

Şaşırtıcı olan şey şu: Vakaların büyük çoğunluğunda, bitkinliğimize neden olan şey , kendi kötü zaman yönetimimiz dayanıklılık eksikliğimiz değil. Araştırmalar, tükenmişliğin çoğunun bizi hasta eden zehirli çalışma ortamlarından kaynaklandığını tekrar tekrar göstermiştir. Başka bir deyişle, kaynak eksikliği, kötü yönetim , makul olmayan son tarihler, çok yüksek iş yükleri ve kötü düşünülmüş süreçlerden kaynaklanan kişisel değil yapısal bir sorundur. Bunlara saygı ve takdir eksikliği eşlik ederse, yıkıcı hale gelebilirler.

2. Tükenmişliğin Kültürel Bir Sorun Olduğunu Kabul Edin

Tükenmişlik yapısal bir sorun olmasının yanı sıra kültürel bir sorundur. Çoğumuz iş, zaman ve değerimizle ilgili derin kültürel inançları içselleştirmişizdir. Günümüzde işten sadece maaş değil, aynı zamanda amaç, anlam, kimlik , statü ve hatta belki de kurtuluş getirmesini bekliyoruz . Ve işin daha derin değerlerle iç içe geçmesi tehlikeli olabilir.  Terapistle içsel çalışma , iş ve zaman hakkında nasıl düşündüğümüzle çok daha derin, daha varoluşsal varsayımların ve inançların bağlandığı birçok yolu çözmek için sıklıkla gereklidir.

3. Kişisel Bilginizi Derinleştirin

Yorgunluktan zindeliğe giden yolculuğumuzda çok önemli bir adım, kendi bilgimizi derinleştirmektir. Sokrates, sorgulanmayan hayatın yaşanmaya değmeyeceğini ilan etti. Doğal tercihlerimiz, temel güçlü ve zayıf yönlerimiz, değerlerimiz ve geleceğe dair umutlarımız konusunda karanlıkta kalırsak, tutarlı ve tatmin edici hayatlar yaşamanın çok zor olacağı doğrudur.Yalnızca kalıplarımızı ve nereden geldiklerini bildiğimizde onları etkili bir şekilde yönetebiliriz. Geçmişimizi anlamak, artık bize hizmet etmeyen verimsiz davranışları körü körüne tekrarlamaktan bizi alıkoyar. Buna çalışma geçmişlerimiz de dahildir. Kendini bilmek, eksikliklerimiz olarak kabul edebileceğimiz şeyler hakkında daha nazik ve daha şefkatli bir görüşe de yol açar.

Kendini tanımadan daha akıllıca seçimler yapamayız. Temel motivasyonlarımızı ve korkularımızı anlamazsak, dalgalı bir denizde çaresizce sürüklenen küçük gemiler gibi duygularımızla savrulacağız.

Kendini tanıma, kendi başınıza elde edemeyeceğiniz birkaç bilgi biçiminden biridir. Kör noktalarınızı gerçekten görebilmek için yardıma ihtiyacınız olacak. Koçlar, terapistler ve mentorlar aynanız olabilir ve kendinizi tamamen farklı bakış açılarından görmenize yardımcı olabilir. Artık size hizmet etmeyen bazı derin inançları nazikçe sorgulamanıza ve bırakmanıza yardımcı olabiliriz.

4. Neyin Kontrolümüz İçinde Olduğunu ve Neyin Olmadığını Belirleyin

Temel iç ve dış stres etkenlerinizin bir listesini yapın. Sizi bu kadar tüketen tam olarak nedir? Belirli kişiler mi, son tarihler mi, iş yükü, zaman baskısı mı yoksa iç gürültü mü? Ardından, bu stres faktörlerinden hangilerinin sizin kontrolünüzde olduğunu ve hangilerinin olmadığını düşünün. 

5. Tükenmişliği Bir Öğrenme Fırsatı Olarak Görün

Tükenmişlik ciddidir. Yazar Josh Cohen'in 'ruhun küçük bir kıyameti' olarak tanımladığı şey bu.Tükenmişlik genellikle uzun süredir devam eden kötü çalışma alışkanlıklarının ve kendimiz ve değerimiz hakkında derinden içselleştirilmiş zarar verici inançların sonucudur. Bu inançları çözmek zaman alacak ve çalışacak, ancak iyi harcanmış bir zaman olacak. Tükenmişlik bir uyarı sinyalidir. 'Hayır - böyle devam edemezsin' diyen vücudumuzdur. Bizi yapmakta olduğumuz şeyi durdurmaya ve sürdürülebilir ve dengeli bir şekilde nasıl çalışacağımızı düşünmeye ve kalıcı değişiklikler yapmaya zorluyor.


Psikolog
Yazar
Psikolog Begüm
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul