Tükenmişliğiniz Size Ne Söylemek İstiyor? | Terapi Evreni
Tükenmişliğiniz Size Ne Söylemek İstiyor?

Tükenmişlik sendromu,belli faktörler etkisinde ve bir zaman diliminde herkesin yaşayabileceği kolayca etkisine girilebilen oldukça zorlayıcı bir durumdur.Tükenmişliğin ortaya çıkmasında özellikle düşük özsaygıya sahip olmak, kendini başarısız ve yetersiz hissetmek etkilidir. Tükenmişlik sendromunda olduğunuzda yaşayabileceğiniz en belirgin değişimler;

Uyku problemleri

İştah değişimi

Eskiden zevk aldığınız etkinliklerden ve ortamlardan zevk almama

İnsanlardan yorulmak ve iletişime geçmek konusunda isteksizlik

Sorumluluklara ve sorunlara karşı duyarsızlaşmak

Yorgun ve mutsuz hissetmek

Bir daha mutlu olamayacağınız inancı

Her şeyin anlamsız gelmeye başlaması

Ruhunuzun donduğunu hissetmek

Geleceğe dönük karamsarlık

Erteleme davranışlarının artması

Dikkat süresinin azalması

Talep edilme ve baskı hissedildiğinde öfke ve sıkışmışlık hissi

Tükenmişlik, benliğin ihmali ve onun isteklerinin yerine getirilmemesi, ertelenmesi ya da benliğe fazlaca yargılayıcı davranılması, ilgilenilmemesi ve bir şeylerin zorla yaptırılması sonucu içinden çıkması zor bir hal alır. Aslında bu sendrom bir uyarıdır.Benliği ihmal etmeniz,başkaları için onu çokça zorlamanız,sadece taleplere karşılık vermesi için onunla iletişimde olmanız benliği tehdit eder. Bu durumdan çıkmak için size uyarılar gönderse de genellikle tablo kötüleşene kadar benlik ihmal edilir. Kendinize başkalarına yaklaştığınız gibi anlayışlı yaklaşmak,zorlu durumlarla başa çıkmaya çalıştığınızda kendinizi takdir etmek,hayatınızdaki baskıyı-kendinize yaptığınız baskıyı-ortadan kaldırmak ve doğru neden-sonuç ilişkileri kurmak size iyi gelecektir. Doğru neden-sonuç ilişkisi kurmak kısmını iş bağlamı üzerinden açıklayalım.Tükenmişlik sendromu yaşayan bir kişi işteki performansını ya da kazancını eksik gördüğünden,bir süredir iş bulamadığından vb. nedenlerle kendisini yetersiz hisseder,kendisine baskı yaptıkça da tükenmişliğe yaklaşır. Fakat iş, hayatında öyle bir yere sahip olmuştur ki benliğin tamamı iş başarısı ve maddi kazanç haline gelmiştir. Bu yanlış bir neden-sonuçtur.Daha iyi kazanç ve kariyer ile daha iyi hissetmenizin nedeni; daha konforlu ve özgür bir yaşantıya sahip olduğunuz içinmiş gibi görünebilir ve bu nedenler kötü nedenler değildir.Ancak tükenmişlik yaşıyorsanız belli ki iş ve kazanç amacınınaşmış, kendinizi daha kolay sevebilmek ve daha özgüvenli hissedebilmek için şart haline gelmiştir.Bu baskı sizin tamamınızı ele geçiriyorsa kendinizi başka türlü sevmeyi bilmediğinizdendir. Hayatınızda hiçbir zaman tek birfaktör sizin ve mutluluğunuzun tam karşılığı olamaz. Buradaki yanlış,hayatın karanlık bulduğunuz kısmını alıp tüm benliğe yaymak ve onu karartmaktır. Bu şekilde çok istediğiniz başarı ve mutluluk ortaya çıkamaz. Benliğiniz, siz onu koşulsuz sevemedikçe kendini gerçekleştiremez, siz de güzel enerjileri engellemiş ve kendinizi sabote etmiş olursunuz.
Karanlıktan korkmayın, içinizde güçlü taraflarınızın yaşadığı birçok aydınlık oda, sizi tanımlayan birçok renk var. Hayata geliş nedeniniz zengin olmak değil, zengin yaşamaktır.


Psikolog
Yazar
Psikolog Pelin
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul