Utangaçlık | Terapi Evreni
Utangaçlık

Aslında hepimizin günlük hayatta bazen kendimizle alakalı, bazen çevremizden biriyle şahit olduğumuz bir duygudur utangaçlık. Utangaçlık kendimizi ifade ederken yaşadığımız sıkıntıdır.
Bunu fiziksel olarak ve duygusal olarak iki boyuta ayırabiliriz. Fiziksel anlamda utangaç insanlar kendilerini ifade etmek zorunda kaldığı zaman kaygılanırlar, ateş basar, yüzleri kızarır, bazen kekeleyebilirler. Bazen de sadece fiziksel belirtilerle kalmaz bu bedensel belirtilere ek olarak duygusal belirtilerde yaşayabiliriz. Sanki herkes bizimle dalga geçecek, herkes zaten bizi yetersiz buluyor gibi.. Sırf bundan dolayı belki çok iyi bir konuşmacı olmayı, belki çok iyi arkadaşlar edinmeyi, belki çok iyi terfiler almayı kaçırıyoruz. Tabi genel olarak gerçek potansiyelinizi engelleyen bir durumdur utangaçlık.

Peki, bunu nasıl yenebiliriz?

Utangaçlık duygunuz eğer kendi başınıza aşabileceğiniz bir seviyedeyse, yani daha şiddetli versiyonu olan sosyal fobi boyutuna ulaşmamış ise önce çekinip utandığımız şeyleri bir masa başına geçerek ve elimize bir kağıt kalem alarak yazmak çok önemli. Sonrasında ise bu durumları sizin için en kolay olandan en zor olana doğru sıralamanız gerekecek. Tam da şu anda bu yazdıklarınızı yapıp yapmayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Evet : ) Bu sıralamanın üzerine gitmezseniz ve aslında zihinsel olarak bu zamana kadar kaçtığınız ve gözünüzde büyüttüğünüz şeyin üzerine gitmezseniz olduğunuz yerde kalır hatta hayatta gerilersiniz. En kolay olan seçeneğin daha çabuk üzerine giderek aslında bunu yapabildiğinizi zihninize gösterdikçe daha iyi hissedeceksiniz ve o duruma karşı geliştirdiğiniz olumsuz otomatik düşünceleriniz değişmeye başlayacak. Bu durumu aşama aşama kendinizi zorlayarak aşabilirsiniz. Aksi taktirde okulda, iş hayatında, kadın erkek ilişkilerinde dahi çok ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. O yüzden eğer böyle bir problem yaşıyorsanız bu durumu çok geciktirmeden fark etmek, üzerine gitmek ve adım atmak oldukça önemlidir.

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Selen
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul