Uzun İlişki | Terapi Evreni
Uzun İlişki

Her kadın ve erkeğin yaşamış olduğu birliktelik birbirinden farklıdır. Beklentileri, arzuları, bakış açıları değişiklik gösterebilir. Kimi zaman partnerimize karşı duygu ve düşüncelerimizi yansıtma konusunda farklılık gösterebiliriz. Kimileri çok sevse de karşı tarafa sevdiğini belli edemez veya karşı tarafın sevgisinden şüphe duyarız. Aslında tüm şeyler sevgi üzerine kuruludur. Bu kurulu düzeni yansıtma biçiminden dolayı ilişkilerde pürüzlük veya aksaklıklar meydana gelir. Herkes uzun süreli , aşk , romantik , mutluluk vb gibi kavramları bulundurmak ister ilişkilerinde. Fakat bu herkes de aynı ölçüde ve aynı istekde değildir. Genellikle düzenli bir flört ilişkisinden sonra partnerler düzenli bir ilişkiye girmek isterler. Düzenli ilişkiden kastım, flört evresinin bitip bir sevgililik dönemine geçilmesidir. Burada kimi ilişki kısa , kimi ilişki ise uzun sürer. Hiç kimsenin ilişkiye bakış açısı bitirmek , ayrılmak veya kısa sürmek için bir adım atmazlar ciddi ilişkiye. Her iki tarafında beklentisi uzun vadeli bir ilişkidir. Peki bizler neler yapabiliriz veya nasıl daha uzun bir ilişki için gerekli tutum ve davranışlar nelerdir onlara bakalım. Öncelikle her ilişkide aynı durum ve tutumlar olacaktır diye bir kaide yoktur. İlişki biçimi dönüştürülen, gelişen ve yenilenen bir forma sahiptir. İlişkimizi istediğimiz takdirde değişimlere veya yenilenmeye açık hale getirebiliriz.
Peki, nedir bunlar ? İlişkiyi uzun tutmanın ana kuralı nedir ?
1-Alttan almak: Partnerin birbirlerini alttan alması gerekmektedir. Çok güzel bir
atasözü vardır; “Yangına körük ile gitmeyiniz”. Kimi zaman sinirlenebiliriz ve bu sinirimizi
karşıdan çıkartabiliriz. Değer veren, seven insanlar birbirilerini daha iyi anladıkları için
aslında orada size değil de yaşanan olaydan ötürü sinirlendiğini anlarız ve partnerini daha
fazla sakinleştirmek için çaba göstermeliyiz.
2-Mizah Duygusu: Partnerimiz ile aynı şeye gülebiliyor muyuz ? Bize komik gelen partnerimiz için de komik mi veya bizi mutsuz eden şeyler partnerim içinde mutsuzluk ifade ediyor mu ? Mizah ilişkinin gidişatında önemli bir alana sahiptir. Birbirini tamamlayan olabilmek ilişkinin devamlılığı açısından büyük öneme sahiptir. Mizahi perspektifin aynı yönde olması ilişkinin uzunluğuyla doğrudan ilgilidir. Bazı ilişkilerde bu mizah duygusu “ biz farklı dünyaların insanlarıyız” cümlesiyle özdeşlik gösterir. Aynı dünyadan olabilmek , aynı şeye gülmek önemlidir.
3- Ekonomik durum: Maddi konular ilişkinin baskın taraf veya insan düzeyinde farklılıkları vardır. Eğer kişi çok fazla cimri ise bu ilişkiyi olumsuz bir hal almasına neden olur. Bir şeyler paylaşabilmek, sevdiği şeyleri almak, sürpriz yapmak partner için önemli bir durumdur. Kimi zaman sevgimizi belli etmemize sebep olur. Cömert davranmak, kişinin karşı taraf için “senin için her şey yapabilirim”cümlesinin davranışa dökülmüş halidir.

Yukarıda saymış olduğumuz durumlar genel olarak bir ilişkinin dinamiğini belirler. Her zaman her kişi için geçerli değildir. Sizlerin bakış açısı ile ilgili bir durumdur. Kimileri duygu ve düşüncelerini bulunduğu ilişkiye farklı yansıtır.


Psikolog
Yazar
Psikolog Funda
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1400.00 TL
  • Sesli1400.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul