Vajinismus Değil Yanlış Eğitim | Terapi Evreni
Vajinismus Değil Yanlış Eğitim

Araştırmalara göre Türkiye'de sekiz kadından biri vajinismus! Bu oran çok ciddi bir oran ve tabi bunun kültürümüzde bu kadar yaygın olması tesadüf değil.Öncelikle farkındalık için bu tanımlamayı tam anlamıyla öğrenmemiz gerek.

Vajinismus,karşımıza şu şekilde çıkar;

Cinsel birliktelik olacağı esnada vücudun ve vajen bölgesindeki kasların kasılması sonucunda cinsel birleşme yaşayamama durumudur.Ancak sadece bu şekilde kendisini göstermez.Çeşitli sebeplerden yapılacak olan jinekolog muaynelerinde zorlanmak ya da hiç muayne olamamak,cinselliği veya cinsel organları tiksindirici bulmak,ilk gece korkusunun şiddetli olması da bize vajinismus ihtimalini düşündürür.Yine de rahatsızlıktan müzdarip kadınlar genellikle cinsellik yaşamayı istese de gerçekleştiremeyen kadınlardır.Vajinismus çoğunlukla cinsellikten kaçmak ya da bilinçli şekilde istememek değil,istediği halde yaşayamamaktır.

Vajinismusun türleri

Primer vajinismus yaygın olan ve danışanlarımızın büyük çoğunluğunun ilk cinsel birliktelik yaşayacağı zaman farkettiği durumdur.

Sekonder vajinismus ise daha nadir görülen türdür.Normal bir cinsel hayata sahip kadınlar bir çeşit travmadan sonra vajinismus olabilirler.Bunun nedeni genellikle kürtaj,yanlış ya da fazlaca acı duyulan bir jinekolojik muayne,zor bir doğum gibi fiziksel etkenlere bağlı olabileceği gibi eşi tarafından ihanete uğramak,şiddet görmek gibi psikolojik etkenlere de bağlı olabilir.

Bunun yanı sıra çok ciddi travmalara maruz kalmak da- taciz,tecavüz,ensest ya da zorla evlendirilmek,anne babanın cinselliğine şahit olmak gibi- vajinismusa neden olabilir.

 

Neden aynı toplumda hatta aynı ailede büyüyen kadınlardan kimileri bu hastalıktan müzdarip iken diğerleri değildir?

Bu hastalığa sahip olan kişilerin kişilik örüntüleri genellikle benzerdir.

Dini ya da sosyal kabullerin fazla olduğu aile yapısına sahip olabilir ve bunlara uymak konusunda baskı altında kalmış olabilirler.Genellikle erken çocukluk dönemi ve ergenlik döneminde duyulan bazı uyarıların ya da hikayelerin tesirinde kalmışlardır.Aile içerisinde ise söyleneni uygulamak konusunda daha uyumlu ya da boyun eğmeye biraz daha yatkın kişilerdir.Aslında aile içinde "iyi kız" olmak için çaba gösteren çocuktur.Cinselliğin ya da kadın olmanın günah,ayıp,utanılacak bir şey olması ya da o bölgede korunacak hassas bir şey olduğunun içselleştirilmesi durumu vardır.Yirmi ya da otuz yıldır koruduğu bir şey bir gecede elinden alınacaktır ve kadın buna hazır değildir.

 

Vajinismusa sebep olan bazı cümleler;

Bacaklarını kapatarak otur,ayıp!

Erkeklerle oynama,onlara yaklaşma!

Sana dokunmalarına izin verme günah,yanarsın!

Bisiklete binme bir şey olur!

Orda oynama düşersen kızlığın gider!

Oraya sakın dokunma seni kimse almaz!

 Maalesef bu cümleler danışanlarımdan en sıklıkla duyduğum örneklerdir.

Bununla birlikte cinsellik ile ilgili,yanlış bilinen yanlış kaynaklardan alınan her bilgi de bu rahatsızlığa sebep olur.Öyle ki danışanlarımızın yaklaşık %10’u sadece doğru cinsellik ile ilgili psikoeğitimden sonra bu rahatsızlığı yaşamamaya başlamıştır!

 Vajinismusun kaderi olduğunu düşünen ya da aşmak için cesaret gösteremeyen birçok kadın var.Hayatı boyunca böyle yaşamış,evliliğini böyle sürdürmüş kadınlar var.Ancak vajinismus kesin ve güvenilir bir tedaviye sahiptir.Bu tedavi düşünüldüğü gibi yıllar almaz.Bulunduğunuz evreye göre ortalama beş-onbeş seansta durum tamamen ortadan kalkacaktır.Her kadın doğru ve tatmin edici bir cinsel hayatı hakeder.Kendiniz için bir adım atın ve yıllardır yaşadığınız bir rahatsızlığı birlikte ortadan kaldıralım.

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Pelin
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul