Yağ Yiyorum Yağ Oluyor Karbonhidrat Yiyorum Yine Yağ Oluyor | Terapi Evreni
Yağ Yiyorum Yağ Oluyor Karbonhidrat Yiyorum Yine Yağ Oluyor

Vücudumuza aldığımız yağların fazlasının yağ depolarına dönüşmesi beklenen bir durum ancak yediğimiz fazla karbonhidratlar nasıl oluyor da yağ deposuna dönüşüyor?

Vücudumuza enerji sağlayan 3 temel besin ögesi bulunmaktadır. Bunlar; karbonhidratlar, proteinler ve yağlardır. Her üçü de vücuda fazla alındığı zaman yağ deposu olarak vücutta kalmaktadır. Fazlasının yağa dönüşümü en kolay besin ögesi, yağlardan sonra karbonhidratlardır.

Bir örnek üzerinden anlatacak olursak, diyelim ki evde mis gibi fırından çıkmış poğaçalar var. Siz önce 1 tane aldınız sıcak sıcak yediniz ama o kadar lezzetli ki bir daha yemek istediniz. Hatta aldınız elinize bir tabak içerisine bir sürü doldurdunuz poğaçaları içeri oturup rahatça yemeye başladınız. Bu noktada vücutta bazı toplantılar gerçekleşmeye başlar. Vücuda giren karbonhidrat miktarı olması gerekeni aşmaya başladı şimdi ne olacak? Vücut metabolizması gelen karbonhidratları önce glikoza dönüştürmeye başlayacak gerekli tepkimelere ürün olarak girebilsin diye. Vücudun ihtiyacı olan glikozda belli ama bir sürü fazla glikoz kaldı elinde. Ne olacak bu glikozlar diye düşünmeden daha vücut metabolizması hemen o glikozları ufak bir tepkimeyle yağ asitlerine dönüştürüp oradan da yağ deposuna katıverecek.

İşte olması gereken miktardan fazla karbonhidrat tükettiğimizde neden vücut yağlanmamızın arttığının ufak bir örnekle nedeni budur. Aynı şey fazla alınan protein ve yağlar için de geçerlidir. Bu yüzden dengeli ve sürdürülebilir beslenme çok kıymetlidir. Vücuda hiçbir besini fazla almayıp metabolizmamızın yağ depolarına ürün yollamasına engel olabiliriz.


Diyetisyen
Yazar
Diyetisyen Gizem Nur
Seans Ücretleri
  • Görüntülü500.00 TL
  • Sesli450.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul