Yanlış Birine Aşık Olmuş Olabilir Misiniz? | Terapi Evreni
Yanlış Birine Aşık Olmuş Olabilir Misiniz?

İlişkiler hayatımıza renk katmak için yani aslında daha iyi hissetmeyi amaçladığımız için hayatımızda yer verdiğimiz dinamiklerdir. Fakat bu amaçla yola çıktığımız ilişkiler bazen bize daha çok mutluluktan ziyade üzüntü ve sıkıntı verebiliyor.
Peki, bunun sebebi ne olabilir?
Acaba hayatınızdaki insan, doğru insan mı?
Yanlış birine aşık olmuş olabilir misiniz? Eğer öyleyse bunların işareti nedir?

İlişki dinamikleriyle başlayacak olursak, bu anlamda uzun ilişkilerin bir dezavantajı mevcuttur. Bunun sebebi ilişki uzadıkça karşımızdaki insanı objektif olarak değerlendirmekten de uzaklaşırız ve ona çok fazla alışırız. Çok fazla alışmış olduğumuzdan dolayı da kötü şeyler yaşamış olsak bile aslında hem kendimize hem de başkasına karşı onu kötü şekilde değerlendirmek ve ondan ayrılmak çok zor gelir.
Eğer hayatınızdaki insan yanlış kişi ise yada siz yanlış bir ilişki yaşıyorsanız, bu tür bir ilişkide  karşılaşılması olası bazı özelliklerden bahsedeceğiz böylece siz de ilişkinizi buradan yola çıkarak daha objektif değerlendirme eğilimi gösterebilirsiniz.

Sorumluluk Alan Hep Siz Misiniz?
Eğer yanlış bir kişiyle beraberseniz bu madde sizin için oldukça ayırt edici bir özellik olacaktır. Zira ilişkiler iki tarafın karşılıklı emeğiyle oluşan bir süreçtir. Fakat mevcut ilişkinizde çoğunlukla çabalayan taraf sizseniz, bu bir süre sonra sizi yoracak ve göze batar hale gelerek tükenmiş hissettirecektir.

Onunla Gelecek Planı Kuramıyor Musunuz?
Kişi biriyle beraberken onunla hayaller kurar ya da kendi hayallerine o kişiyi dahil eder. Onunla evlenmek, çocuk sahibi olmak, onunla seyahat etmek ,planlar yapmak ve hatta onunla yaşlanmak gibi.. Eğer sevdiğiniz, beraber olduğunuz kişiyle bu hayalleri kurmaktan kaçınıyor ve onun bu hayallerle ilgili size bir güvence vermeyeceğini düşünüyorsanız bu muhtemelen yanlış bir insanla birlikte olabilirsiniz.

Aşağılandığınızı Düşündüğünüz Oluyor Mu?
Aşağılandığınızı, küçümsendiğinizi ve hatta ezildiğinizi düşünüyorsanız bu ilişki dinamiğinde bir problem var demektir. Taraflardan biri diğerine devamlı laf sokma, dalga geçme çabasındaysa, sürekli tersleme ve negatif yorum yapma durumu bir ilişki içine yerleştiyse ve siz bu tarz bir ilişkiye sahip olduğunuzu düşünüyorsanız burada artık ilişkiyi baştan sona gözden geçirmekte fayda vardır diyebiliriz.

İlişkide Rahat Olamıyor Musunuz?
Bir insanla yaşadığımız romantik ilişki en mahrem alandır. Bizler bu mahrem alanda rahat olma isteği içindeyizdir. Siz ilişkinizde bu kadar rahat olamadığınızı düşünüyorsanız ve eğer gerçek kendinizi gösterdiğinizde karşı taraftan farklı davranışlar ve eleştiriler alacağınızı düşünüyorsanız ortada bir sıkıntı var demektir. İlişkilerde kendiniz gibi davranamadığınız zaman hem kendinizi daima gergin, mutsuz ve depresif hissedebilirsiniz.

Sürekli Tartışıyor Musunuz?
İlişkide tartışma yaşanmasını son derece doğal buluruz. Hatta tartışmalar ilişkiyi daha olgun bir seviyeye getirebilir tabi eğer çözümlenebiliyorsa.. Bazı çiftler olması gerektiğinden daha fazla tartışabilirler. Örneğin; bir sinema filmi izlemeden önce veya bir yemek yemeden önce restaurant seçiminde bile tartışma yaşanıyorsa ve hiçbir tartışma çözümlenmeden kapanıyorsa ortada ciddi bir problem var demektir. Böyle tartışmalar sadece ilişkiyi bozmakla kalmaz ilişkideki kişilerin psikolojisini de bozar ve olumsuz etkileyebilir bu konuya dikkat etmekte oldukça önemli.

Unutmayalım; ilişkiler hayatımıza güzel şeyler katmak için var. Birini sevmek, birine aşık olmak çok güzel bir şey. Ama bir durup düşünmeniz lazım, yaşadığınız ilişki size mutluluktan ziyade sıkıntı mı veriyor?
Tüm bu maddeler ilişkide önemli ve ciddi problemlerin işaretçisi olabilir. Bunları yaşadığınızı düşünüyorsanız, çözmeye çalışmakta fayda var. Belki mevcut ilişkinizi de çok daha güzel, keyifli bir ilişkiye dönüştürebilirsiniz.
Tüm denemelerinize rağmen çözüme kavuşmadığını düşünüyorsanız o zaman farklı yollara gitmekte fayda var demektir. Hayatta öncelikle beraber olduğunuz insan, sonrasında da işiniz çok önemli yer kaplamakta ve mutsuz bir ilişki kişinin hayatını her alanda etkileyecektir.

 


Psikolog
Yazar
Psikolog Selen
Seans Ücretleri
  • Görüntülü1100.00 TL
  • Sesli1050.00 TL
Seans süreleri 45 dakikadır. Hemen Randevu Al

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul