Yarım Kalan Aşklar Neden Unutulmaz? | Terapi Evreni
Yarım Kalan Aşklar Neden Unutulmaz?

      Ansızın biten ilişkilerinizin ardından partnerinizi unutma süreniz neden uzundur, hiç düşündünüz mü? Beklenmedik bir bitiş, aniden gelen ayrılık, henüz söylenmemiş son sözler...

Rus psikolog Bluma Zeigarnik 1920’li yıllarda tamamlanmamış ya da yarım kalmış şeylerin kişideki etkisine yönelik araştırmalar yapmıştır. Yaptığı çalışmalar sonucunda yarım bırakılan, aniden ve beklenmedik şekilde biten işlerin ya da yarım kalan aşkların, dile dolanan ama sözlerini hatırlamakta zorlandığımız şarkıların zihinde daha uzun süre kalmakta olduğunu keşfetmiştir. Yapılan çalışmalar da bitirilen işler ve yarım kalan işlerin hafızada hatırlanma eğilimine bakılmış olup, yarım kalan işlerin ya da yarım kalan aşkların daha zor unutulduğu, hafızada daha çok yer edindiği görülmüştür. İşte bu etkiye  Zeigarnik Etkisi’ adı verilmiştir.

Gündelik yaşamda sıklıkla Zeigarnik Etkiden bahsetmek mümkün. Özellikle romantik ilişkilerin ani bir şekilde partner tarafından sonlandırılması ya da veda etmeden bir anda kopan ilişkilerde bu etki daha çok görülmektedir. İletişim kurmanın zor olduğu ilişkiler de problemler karşısında çözüm yolları bulamayan çiftlerin zihinlerinde sıklıkla yaşadıkları problemleri tekrar tekrar hatırlama eğilimleri fazladır. Bunun sebebi de zeigarnik etkisidir. Bu yüzden partnerlerin ilişkide yaşadıkları problemler için çözüm yolları bulmaları, düşüncelerini ve duygularını ifade edebilmeleri zeigarnik etkisini sürdürmemeleri bakımından çok önemlidir. Zeigarnik etkisinden kurtulduğunuz da daha sağlıklı ilişkiler geliştirdiğinizi göreceksiniz. Kişinin unutamamasının tek sebebi zeigarnik etkisi değildir elbette. Bağlanma türleri, zihinsel ve duygusal gelişimi ve ebeveyn ilişkisi hatırlama eğilimini etkilemektedir.

Ayrıca erteleme davranışı geliştiren kişilerin işlerini çok sık yarım bırakma ya da tamamlayamama problemi yaşadıkları görülmektedir. Kişi ertelemiş olmasına rağmen zihninde hep o işle meşgul olur. Böylece stres tepkilerinin ortaya çıktığını da fark eder. İşte zeigarnik etkisi kendini pek çok alanda böyle göstermektedir. Yaşam da bu etkiyi en aza indirgemek istiyorsanız,  neleri yarım bıraktığınızı düşünmek, bunlar için aksiyon almak iyi bir seçenek olacaktır.

Unutmayın tamamlayamadığınız her şey, tıpkı yarım kalan aşklar gibi hafızada canlılığını korumaya devam edecektir.

 

Sevgilerle...

Psikolojik Desteğe Mi İhtiyacınız Var?

Hemen Şimdi Seansa Başla!
Müşteri Temsilcisi
E-Posta Adresi
Adres
Beşiktaş / İstanbul